Terror reggelire

<p>A hétköznapok része lett a terrorizmus. A bangkoki robbantással megint lejjebb csúszik egy ország a turistacélpontok listáján.</p>

 Korábban Tunézia és Egyiptom is last minute paradicsom volt, mostanra az észak-afrikai utazási célpontok szinte mind elestek a terroristák mészárlásai vagy a polgárháború miatt.

Afrikát amúgy sem kímélték az elmúlt évek. Kenya fokozottan veszélyessé vált, Nigéria, Mali és az ebolával sújtott szubszaharai országok szintén lekerültek az utazók térképéről. De nem kell ilyen messzire menni. Törökországban a feszültség és Szíria közelsége sok kedvelt nyaralóhelyen érezteti hatását. Szíria szóba se jöhet, miközben nem oly rég még a keresztesek által épített várakhoz vagy az ókori romvárosokhoz szerveztek túrákat. A londoni, madridi, párizsi vagy New York-i merényletek annak idején nem szegték a turisták kedvét, az Európán kívüli világban egy-két robbantás is elég, hogy évekre visszavesse a látogatók számát. A tunéziai tengerparton napozóágyaikban agyonlőtt brit turisták fényképe sokáig kísérteni fog.

Épp ez a terrorizmus működési elve. A befektetett erőforrásokhoz képest – elég egyetlen lövöldöző őrült – a társadalmi hatás óriási. Mindezt tökéletesen erősíti fel a vérre szomjazó bulvármédia. A fundamentalista terroristáknak ez a működési mechanizmus remekül bevált és folytatják azt, amit 2001-ben az ikertornyokkal elkezdtek. Ráadásul már saját Twitter- és YouTube-fiókjaik vannak, maguk töltik fel a kegyetlenkedéseket, amelyeket elkövetnek. És mindinkább azért követik el, hogy feltölthessék a világhálóra teátrálisan megrendezett akcióikat. Már nem elég egy baszkföldi kávézót felrobbantani, sokkal hatásosabb vizuális eszköztárral dolgoznak. Egyetlen videóra vett lefejezés vajon hány kávézó felrobbantásával ér fel?

Egyre kevésbé tudjuk magunkat kivonni e hatások alól. Ami az előző évtizedekben a magyar televízióban a „Kékfény” című műsor volt, az most a közösségi médiában a szélsőséges terrorizmus. Az emberek valóságról alkotott képe torzul. Most azt hisszük, Bangkokban minden nap bomba robban, vagy hogy a repülés a legveszélyesebb, miközben statisztikailag messze ez a legbiztonságosabb közlekedési mód.

Thaiföldön a hétfői merénylet óta mindenki arra törekszik, hogy tovább élje a normális életét, és a külvilágot is meggyőzze arról, hogy semmi sem változott. A Twitteren és a közösségi médiában is erről szól minden üzenet. Nem hagyhatjuk, hogy néhány fundamentalista, pár ezer elvakult terrorista a világban sarokba szorítsa emberek milliárdjait. Nemcsak Európa szeretné szabályozni a bevándorlást a maga módján, hanem a terroristák is szeretnék, ha sikerülne a nyugatiakat távol tartani a sajátjuknak vélt területektől. Mégsem engedhetünk ennek a nyomásnak, nem lehet feladni azokat az eredményeket, amelyeket Európa a világ távoli pontjain ért el.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?