Az elmúlt napok nagyrészt azzal teltek, hogy percről percre figyeltük az árvízhelyzetet, az időjárás-előrejelzéseket. Az információáradat egészségromboló hatását sokan nem is tudatosítják. Nincs biztosíték arra, hogy hasonló negatív események nem lesznek a jövőben, fel kell hát készülnünk arra, hogy a lehető legjobban semlegesítsük hatásukat.
Stresszt és szorongást a katasztrófahírek is okozhatnak
Nagyon fontos, hogy érzéseinkről beszéljünk környezetünkkel, és ha szükséges, forduljunk szakemberhez – mutat rá nyilatkozatában a Lelki Egészség Ligája. „A katasztrofális események általában érzelmi zavart okoznak. Az normális, hogy félelmet, elkeseredettséget, haragot vagy bánatot érez az ember. Ezekért az érzésekért nem kell senkinek szégyellnie magát. Normális reakció a nem normális helyzetre” – állapítja meg a liga.
Ajánlásai között szerepel, hogy az ember közeli hozzátartozóival vagy a hasonló helyzetben lévőkkel kommunikáljon érzéseiről, hogy korlátozza a hírek követését. „Bár fontos tájékozódni az aktuális helyzetről, a hírek és a közösségi oldalak állandó követése stresszt és szorongást okozhat” – nyilatkozta a liga. Az lenne a legjobb, ha híreket csak időnként hallgatnánk, és csak hiteles forrásokra összpontosítanánk.
A liga azt tanácsolja, hogy csak a konkrét pillanatra és azokra a dolgokra összpontosítsunk, amelyeket ellenőrizni lehet. Ilyenkor segíthetnek például a légzőgyakorlatok és az izmok fokozatos ellazítása. A szakemberek azt is tanácsolják, hogy alakítsunk ki bizonyos rítusokat és ne feledkezzünk meg a mozgásról. Megnyugtathat bennünket például az is, ha másoknak segítünk. „A kis tettek – például konkrét segítségnyújtás vagy érzelmi támogatás – a hasznosság érzését keltheti és elősegítheti, hogy sikeresen úrrá legyünk a helyzeten” – hangzik a liga ajánlása.
A katasztrófahelyzetek nagyon erős reakciókat válthatnak ki, ami például reménytelenség- érzésben, krónikus stresszben vagy a poszttraumás szindrómában nyilvánulhat meg. „Ha az az érzése, hogy nem tud mit kezdeni érzéseivel, vagy ha súlyos tünetek jelentkeznek – éjszakai rémálom, rossz emlékek állandó felelevenítése, szorongás –, feltétlenül keressen fel szakembert.
A stressz levezetésére különböző légzőgyakorlatokat használhatunk. Ezek könnyen elsajátíthatók, bárhol elvégezhetők. A légzőgyakorlatok nagyon népszerűek a stressz levezetésében, ugyanis ingyenesek, gyorsan hatnak és segítenek elkerülni a krónikus stressz negatív következményeit. Ha tartósan fennáll a stressz, akkor krónikus stresszhez vezet, amely különböző testi tüneteket okoz. Ezt védhetjük ki a légzőgyakorlatokkal.
A stressz mellett a légzőgyakorlatok segítenek fejfájás, hiperventilláció, alvási problémák, koncentrációs zavarok, szorongások és fóbiák, depresszió, valamint krónikus fáradtság esetén is. Gyorsaságuk, egyszerűségük miatt ideális stresszoldó módszerek. Elegendő csak néhány perc, amikor magunkra tudunk figyelni kicsit, és már neki is kezdhetünk.
- Üljünk le kényelmes helyzetbe.
- Koncentráljunk a jelenlegi állapotra, zárjuk ki a zavaró gondolatokat. Hunyjuk le a szemünket, ha jólesik.
- Figyeljünk a légzésre. Lélegezzünk be lassan az orrunkon keresztül, számoljunk közben ötig.
- Lassan engedjük ki a levegőt a szánkon át, és törekedjünk arra, hogy ez nagyjából kétszer annyi ideig tartson, mint a belégzés. 5. Ismételjük meg többször a gyakorlatot, nagyjából 3-5 percen keresztül.
Tippek
- Belégzéskor a hasunk emelkedjen ahelyett, hogy a vállunk tenné ezt. Ez sokkal nyugodtabb és természetesebb légzési mód, a tüdő jobban meg tud telni friss levegővel, és távozhat a „régi” levegő belőle.
- Ezt a feszültséglevezető módszert használhatjuk egy-két alkalommal is, de akár perceken keresztül, egyfajta meditációként.
- Kilélegezhetünk úgy is, hogy közben suttogásszerű hangot adunk ki. Ilyen típusú légzést használnak jóga közben, és további feszültségoldáshoz vezethet.
(stresszszorongás)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.