Viszonylag izgalmasak voltak az elmúlt napok a Balkánon. Három olyan esemény is történt, amelyek akár külön-külön is felkerülnének az újságok címlapjaira: Bécsben megkezdődtek a szerb–albán tárgyalások Koszovó jövőjéről, előremozdulni látszik a népszavazás Montenegró függetlenségéről, és végül Mladics tábornok elfogása is kézzelfoghatóbb közelségbe került.
Izgalmak a Balkánon
A következő fontos esemény az őszi montenegrói népszavazás, amelyen arról kellene dönteni, megmaradjon-e a Szerbiával fennálló államszövetség. Az elmúlt évtizedben, a régi Jugoszlávia felbomlása óta gyakorlatilag állandóan napirenden van Montenegró kiválása az államszövetségből. A szerb–montenegrói ellentétek a koszovói háború alatt még inkább kiéleződtek, amikor a podgoricai vezetés megpróbált elhatárolódni a milosevicsi Szerbiától. Hosszú éveken keresztül maradt viszont a közös állam, legfőképpen két ok miatt. Az egyik, hogy Montenegró lakossága gyakorlatilag 50–50 százalékos arányban megosztott volt a függetlenség kérdésében. A másik ok az Európai Unió álláspontja, amely egyértelműen a közös állam felé terelgette Montenegrót. Az utóbbi években azonban a lakosság véleményében elmozdulás tapasztalható a függetlenség hívei javára. Ezt erősíti, hogy a montenegrói választásokon a Szerbiával való szakítás hívei szereztek előnyt, és keresztülvitték a népszavazás kiírását. Az ilyen irányú elmozdulást már az EU képviselői sem tudták eliminálni, ezért a szervezet tudomásul vette a dolgot.
A harmadik kérdés Mladics tábornok jövője. Ez az a problémakör, amelyben eddig az Európai Unió és az USA is komoly nyomást gyakorolt Belgrádra, amely mindeddig a komoly együttműködés kerékkötője volt. A Szerbiára irányuló nyomás még erősebbé vált, miután a horvát Ante Gotovina tábornok a hágai bíróság elé került. Addig a szerbek érvelhettek azzal, hogy a horvátok együttműködése sem megfelelő Hágával, de Gotovina elfogása után már nem.
Mindez azt vetíti előre, hogy az elkövetkező hónapok döntő jelentőségűek lehetnek a Balkán számára, hiszen olyan létfontosságú kérdésekben várható elmozdulás, mint Koszovó jövője, továbbá Szerbia-Montenegró egysége vagy szakadása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.