Fenyeget most járvány? Fontos a védőoltás!

koronavírus-vakcina

Szlovákiában jelenleg nincsenek érvényben szigorú járványügyi intézkedések, ám a szakemberek figyelmeztetnek: egyre jobban terjed a szamárköhögés, nyakunkon az influenzaszezon, és a Covid sem tűnt el, sőt fokozatosan nő a betegek száma, csak most nem jelentenek pontosan minden esetet. Mindez komoly veszélyt jelent, ezért, ha még nem tettük meg, itt az ideje beoltatni magunkat.

Egyre gyakrabban hallunk arról, hogy növekszik a szamárköhögéses (pertussis) esetek száma. Szlovákiában az év elejétől 4600 beteget jelentettek, pár hete 155 esetet regisztráltak, s a betegség főleg az északabbra lévő régiókban fordul elő, tájékoztatott a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ).

Szamárköhögés

A magas esetszám azért is meglepő, mert nálunk (is) kötelező a szamárköhögés elleni kombinált védőoltás, aminek köszönhetően a betegség eltűnni látszott, most mégis az egész világon újra terjed. Ennek oka egyrészt az emlékeztető oltások elmaradása, hiszen a koronavírus-járvány idején kevesebb emlékeztető oltást adtak be. Másrészt – a webbeteg.hu portál szerint – a betegség újbóli terjedéséhez hozzájárulnak a külföldi utazások és a fokozott migráció is: az utazási lehetőségek bővülése miatt a kórokozó gyorsabban terjed világszerte, különösen akkor, ha a hazainál alacsonyabb átoltottsági szinttel rendelkező országot érint.

Ezt a nagyon fertőző légúti betegséget és kórokozóját nem tekinthetjük legyőzöttnek, a magas oltottság ellenére sem“ 

– hívta fel a figyelmet a webbeteg.hu, hozzátéve: ismert, hogy a betegségen való átesés nem ad tartós védettséget, és a vakcináció sem gátolja a kórokozó orr-garatban való hordozását. Az oltottakban a fertőzés atípusos formában jelenik meg, gyakran az egyetlen tünet az elhúzódó köhögés, köhögési rohamok, de az enyhébb lefolyástól függetlenül az egyének fertőzőképesek, és így hozzájárulnak a szamárköhögés terjedéséhez. A pertussis ezért soha nem tűnt el teljesen, bizonyos körülmények pedig hozzájárultak ahhoz, hogy ismét terjedhessen.

Szakemberek szerint a legjobb védekezés ellene továbbra is a védőoltás. A gyermekek az érvényes oltási naptár szerint az oltóanyagot hexavakcina formájában kapják meg a rendszeres kötelező védőoltások részeként, aminek az árát a kötelező egészségbiztosítás teljes mértékben fedezi. A megbetegedés egy év alatti gyerekek esetében különösen veszélyes, de nemcsak náluk fordul elő, hanem minden korcsoportban isAz ÚVZ hangsúlyozta: felnőttkorban is van lehetőség a diftéria, tetanusz ésszamárköhögés elleni kombinált vakcina beadására, és azok is újraoltathatják magukat, akik gyerekként már megkapták a vakcinát. Az ÚVZ főleg a terhes nők és a velük közös háztartásban élő személyek, köztük a nagyszülők beoltását javasoljaAki szeretné beoltatni magát, annak a kezelőorvosával kell felvennie a kapcsolatot.

Influenza

Az influenza minden évben megismétlődő fertőző légúti megbetegedés. Idén a szeptember a szokásosnál jóval melegebb volt, az igazi őszi időjárás később köszöntött be, így lassabban vette kezdetét az influenzaszezon is, mely rendszerint áprilisig tart.

Az influenza esetleges szövődményei miatt súlyos betegség, komplikációk esetén életveszélyes is lehet. Sokan összetévesztik a náthával vagy más megfázásos betegséggel, de az influenza lefutása sokkal súlyosabb, mint egy egyszerű nátháé.

Szakemberek szerint a legjobb védekezés a megelőzés. Megoszlanak a vélemények arról, be kell-e beoltatni magunkat, de az ÚVZ szerint így életeket lehet menteni. Ugyanakkor, mint minden védőoltásnak, ennek is lehetnek mellékhatásai, leggyakrabban pár napig tartó bőrpír vagy izomfájdalom jelentkezhet, ám ez elenyésző az influenza tüneteivel, szövődményeivel szemben. (Ugyanez érvényes a szamárköhögés elleni vakcinára is.) Az influenza leggyakoribb szövődményei közé a légcső-, középfül-, tüdő-, orr- és arcüreggyulladás tartozik. A komplikációk gyakran kórházi kezelést igényelnek.

Aki nem bízik a védőoltásokban, az természetes úton is védekezhet – meg kell erősítenie szervezete ellenálló képességét. A legegyszerűbb védekezési módszerek a következők: egészséges életvitel, vitaminok, sok mozgás, torna, friss levegő, a hűvösebb időjárásnak megfelelő öltözet, gyakori szellőztetés. Aki pedig megbetegedett, a vírust nem szabadna alábecsülnie, a fertőzést nem lábon kellene leküzdenie, hanem inkább otthon, ágyban kellene átvészelnie.

A védőoltást november végéig tanácsos beadatni, hogy időben kialakulhassanak az ellenanyagok. A védettség fokozatosan alakul ki, a megfelelő szintet körülbelül az oltástól számított 14 napon belül éri el, és a védettség 6–12 hónapig tart. Mindenki ingyen beoltathatja magát, a biztosítók térítik a védőoltás árát. Először fel kell keresni a kezelőorvost, aki felírja a receptre a megfelelő oltóanyagot. Miután kiváltottuk a patikában, visszamegyünk az orvoshoz, aki ezt azonnal beszúrja.

Fenyeget most járvány? Fontos a védőoltás!

Covid

A Covid mára már az influenza szintjére süllyedt, vagyis a legtöbben ma már ugyanúgy alábecsülik, mint az influenzát. Pedig – noha most nincsenek életben országos korlátozások, tesztelések – szakemberek szerint továbbra sem jelentéktelen dolog, sőt újabban olyan új variánsai terjednek, melyek gyorsan megtörik az immunrendszert, és egyre több a beteg. Ám mivel a Covidot már nem jelenti mindenki az orvosának, hanem sokan a patikákban szabadon beszerezhető gyógyszerek segítségével próbálnak kilábalni belőle, a hivatalos statisztikák alapján nem beszélhetünk jelentős járványról. A gyógyszertárakból kapott információk alapján – megnőtt a kereslet a Covid-tesztek és a Covid-fertőzés ellen alkalmas készítmények iránt – azonban nagyon is úgy tűnik, hogy az utóbbi időben jelentősen nőtt a fertőzöttek száma. 

„A nyártól megnőtt a kereslet az antigéntesztek iránt, és továbbra is növekvő tendenciát mutat. Az előző hónapokhoz képest a kereslet több mint 300%-kal nőtt” 

– mondta  Peter Sedláček, a Gyógyszerészek Szövetségének szóvivője.

Az ÚVZ figyelmeztet: a betegséget nem szabad alábecsülni, már csak azért sem, mert a koronavírus új variánsa „be tudja csapni” az immunrendszert, ezért a szakemberek a védőoltás megismétlését tanácsolják. A vakcina továbbra is ingyenes.

Az új variáns a következő tünetekkel jár: magas láz, szárazköhögés, fáradtság, légszomj, ízületi és izomfájdalmak. A lappangási idő minimum 5 nap. A betegség lefolyása a páciens általános egészségi állapotától függ. A gyerekeknél gyakori a magas láz, az idősebbek pedig elsősorban nagy fáradtságot éreznek. 

„Az új variáns a nyári szabadságokról, a külföldi kirándulásokról hazatérőkkel került az országba. Az iskolaév elkezdődésével nagyobb mértékben kezdett terjedni az iskolákban és az óvodákban, és persze a felnőttek között is” 

– magyarázta Peter Sabaka infektológus. Az új variáns azokat is ledöntheti a lábukról, akik az elmúlt egy évben átvészelték a betegséget. Sabaka szerint a fertőzés egyre nagyobb mértékben terjed, a Covid-megbetegedések száma az influenzához hasonlóan karácsony tájékán érheti el a tetőpontot, de nem kell országos méretű nagy járványtól tartani.

A Covid elleni oltást nem a kezelőorvosnál kell intézni, azt kórházakban adják be. Az oltóhelyekről bővebb információkat az egészségügyi minisztérium honlapján találunk. „Az oltás iránt érdeklődőknek tanácsos regisztrálniuk magukat a nemzeti egészségügyi portálon (NPZ)” – közölte a szaktárca. Szlovákiában jelenleg a Pfizer–BioNTech által előállított vakcinák állnak rendelkezésre. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?