A bársonyos forradalom 35. évfordulóján tartott ellenzéki tüntetésen megközelítőleg 16–17 ezren gyűltek össze Pozsonyban, a Szlovák nemzeti felkelés terén (Námestie SNP).
„Elég volt Ficóból!” – több ezren tüntettek vasárnap este Pozsonyban (FOTÓK)
A Denník N beszámolója szerint a tüntetés elején egyperces néma csenddel emlékeztek a Kassán történt rendőri túlkapás áldozatára, Ľubomírra.
A tüntetésen elsőként felszólalók között František Mikloško (KDH) élesen bírálta a kormányt amiatt, hogy nem vesz részt a november 17-i ünnepségeken. „Ebben a helyzetben a miniszterelnökünk az orosz propagandatelevíziónak ad interjút” – jelentette ki a KDH parlamenti képviselője. Szóvá tette továbbá, hogy Ľuboš Blaha (Smer) Oroszországba utazott, és Andrej Danko (SNS) is hasonló lépésre készül. A tömeg erre a „szégyen, szégyen!” kiáltásokkal reagált.
Alojz Hlina (SaS) a közösségi média által kialakult buborékokat teszi felelőssé azért, hogy Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) a kulturális szférát, Tomáš Taraba (SNS-jelölt) pedig a környezetvédelmi minisztériumot uralja. „A gazdaság az összeomlás felé tart” – jelentette ki Hlina, majd aggodalmát fejezte ki azt illetően, hogy a populizmus romba döntheti Szlovákiát.
Az ellenzéki tüntetésen felszólalt Ivan Korčok, a Progresszív Szlovákia új tagja is, aki a pártok közötti toleranciát és együttműködést sürgette. A liberálisokat és konzervatívokat arra kérte, „fogjanak kezet Szlovákia megmentése érdekében”. A volt államfőjelölt egyúttal sajnálatát fejezte az emberek csalódottsága miatt, és bírálta Matúš Šutaj Estok (Hlas) belügyminisztert, amiért egy pozsonyi gimnázium diákjait állította célkeresztbe azért, mert halloween alkalmából nyugdíjasoknak öltöztek.
Zuzana Mistríková filmproducer élesen bírálta a kassai rendőri brutalitást, hangsúlyozva, hogy vissza kell térni az 1989-es empátiához. „Nyújtsunk segítő kezet azoknak, akik a tanulatlanok és a sikertelenek különös agressziójának áldozatai lettek – azoknak, akik úgy érzik, most jött el az ő idejük” – tette hozzá azzal, ez nem tart majd sokáig. Arra is emlékeztetett, hogy november 17-e a diákok napja is. „A mai diákok semmiben sem különböznek az előző generációktól – elszántak, hogy kiálljanak a szólásszabadságért, a demokráciáért és az igazságért” – mondta Mistríková, aki iskolásként maga is részt vett a bársonyos forradalom idején zajló tüntetéseken.
Branislav Gröhling, az SaS elnöke felszólalásában kifejtette, a jelenlegi helyzet nem felel meg annak a tisztességes Szlovákiának, amelyet 1989-ben megálmodtak. Élesen bírálta a kormányt, amely szerinte megfélemlíti a diákokat, és kész a titkosszolgálatot is bevetni. Véleménye szerint Šutaj Eštoknak le kellene mondania a rendőri brutalitás miatt. „Változást akarunk – olyan Szlovákiát, ahol mindenki számára biztosított a méltóság és az igazságosság, nem csak néhány kiváltságos számára” – hangsúlyozta. Gröhling kijelentette, nem hajlandó azonosulni a kormánykoalíció intézkedéseivel. „Mi nem vagyunk olyanok, mint ők” – mondta, hozzátéve, hogy a változás igenis elérhető. Arra buzdította az embereket, hogy ne veszítsék el a reményt. „Szlovákiának ma is szüksége van arra a változásra, amit 1989. november 17-én szerettünk volna” – tette hozzá.
Milan Majerský, a KDH elnöke szerint bár pártja értékrendje eltér a liberálisokétól, közös céljuk, hogy egy szabad és tisztességes országot építsenek. Azt szeretné, ha a szlovákiaiak „egyesülnének a szabadság, a törvények és a kulturális értékek tiszteletében”. Bírálta, hogy az országban eltorzítják az igazságot az ŠtB-vel való együttműködésről és a totalitárius múltról. „Az igazság legyen a fényünk és tanúnk minden helyzetben” – hangsúlyozta Majerský.
Michal Šimečka szerint a szabadság és a demokrácia önmagában nem garantálja a jó kormányzást, ezt bizonyítja az is, hogy az országot tizennégy éven át Robert Fico (Smer) irányította. „Le kell küzdenünk minden személyes és ideológiai ellentmondást közöttünk, hogy közösen nyerjük meg a választásokat, és jobb kormányt hozzunk létre” – szögezte le a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke. „A szabadság továbbra is a legértékesebb dolog, amink van. Azoknak köszönhetjük, akik 35 évvel ezelőtt a hidegben álltak ki érte, nem tudva, hogy megverik-e vagy börtönbe vetik-e őket” – emlékeztetett. Hozzátette: „Az idő azoknak a politikusoknak kedvez, akik eltűrik a rendőri brutalitást, és akiket még egy védtelen ember halála sem rendít meg” – zárta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.