A túlélés a tét

Noha az egészségügyi reform – egyebek mellett – célul tűzte ki a daganatos betegek gyógyulási esélyeinek növelését, a hazai rákos betegek ellátása továbbra is hiányos. A diagnózis megállapításától kezdve a vizsgálati eredmények közléséig, a kezelési lehetőségek kiválasztásáig.

Noha az egészségügyi reform – egyebek mellett – célul tűzte ki a daganatos betegek gyógyulási esélyeinek növelését, a hazai rákos betegek ellátása továbbra is hiányos. A diagnózis megállapításától kezdve a vizsgálati eredmények közléséig, a kezelési lehetőségek kiválasztásáig. Az általában halálra rémült, kétségbeesett páciensek nem nagyon értik az orvosok latin szavakkal tarkított beszámolóit, többnyire nem képesek megkérdezni azt sem, az ország melyik intézetében keressék a gyógyulást. Nincs aki behatóan és érthetően tájékoztatná őket arról, mit várhatnak a kezeléstől, hol tájékozódhatnak a kórról, esetleg a leghatékonyabb gyógyszerekről, jogaikról. Pedig a betegek megfelelő tájékoztatása, a várható nehézségekre való felkészítés nélkül nehezebb a sokszor évekig tartó kezelés elfogadtatása. Noha évek óta a Rákellenes Liga és más társulás nemcsak anyagilag, hanem erkölcsileg is segíti a rászorulókat, segélyvonalakat üzemeltet, kiadványokban ismerteti az egyes rákfajtákat és a megelőzés módját, úgy tűnik, ez mégis kevés. – Daganatos betegként szembesültem azzal, mennyire nincsenek felkészülve az orvosok az érintettek kérdéseire, s nem tudnak vagy nem akarnak őszintén válaszolni. Nem tájékoztatják a rákost arról sem, hogy ugyan korszerű gyógyszerekkel lehetne segíteni rajta, ám pénzhiány miatt a már kissé elavult kezelési eljárásokkal orvosolják baját – mondja Anna Valachová, az onkológiai betegeket támogató új alapítvány elnöke. Honlapján ötven onkológiai megbetegedés tüneteivel, kezelési lehetőségekkel, a gyógyítás mellékhatásaival ismerkedhet meg az érintett. Tájékozódhat az alternatív gyógymódokról is, és rendelkezésére állnak az egyes daganatos betegségek túlélési statisztikái. Betegségével kapcsolatos kérdéseire szakorvosok válaszolnak, lelki problémáit pszichológussal beszélheti meg. Dr. Ivan Koza professzor szerint égető szükség van a betegek összefogására, hogy közösen nyomást gyakoroljanak azokra, akik az egészségügyre szánt anyagiakról döntenek. Mert az ígéretek ellenére a daganatos betegek ellátása korlátozott. Évente az országban több mit 23 ezer új beteget vesznek nyilvántartásba, de Európában a rákosok 50 százaléka menthető meg, nálunk csupán 30 százalékuk. Kizárólag azért, mert a hiányos egészségügyi költségvetés nem teszi lehetővé a betegséggel sújtottak korszerű kezelését. – Hallatni fogjuk hangunkat, hiszen a túlélés a tét – nyilatkozzák az alapítvány védnökei, Emília Vášáryová és Milan Lasica. Próba, szerencse.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?