Kozák András halálára

Tegnap dél körül tudtuk meg a hírügynökségi rövidhírből, hogy hosszan tartó súlyos betegség után életének 62. évében elhunyt Kozák András Kossuth- és Jászai-díjas érdemes és kiváló művész – és megdöbbentünk. Leginkább azért, mert az utóbbi időben annyira nem volt jelen a filmműfajban, hogy szinte el is felejtettük.

Tegnap dél körül tudtuk meg a hírügynökségi rövidhírből, hogy hosszan tartó súlyos betegség után életének 62. évében elhunyt Kozák András Kossuth- és Jászai-díjas érdemes és kiváló művész – és megdöbbentünk. Leginkább azért, mert az utóbbi időben annyira nem volt jelen a filmműfajban, hogy szinte el is felejtettük. „ĺgy mentem” – stílusosan ezzel kezdhettem volna e rövid nekrológot az „ĺgy jöttem” filmcímet parafrazálva. De hogy is ment el? Fénylő aranykor után méltatlanul elhanyagoltan. Mert hozzá méltó jelentős szerepek már nem találták meg.

Pedig milyen ragyogó volt a kezdet. ĺgy jöttem – micsoda nagy film volt ez (illetve nagy film ez ma is) Jancsó Miklós által Kozák Andrásra méretezve. Mennyire érzékien formálta meg a szovjet fogságba esett tizenhét éves diákot, akit egy fiatal szovjet kiskatona felügyelete alatt „vezényelnek” ki gulyaőrzésre. Megható a két különböző kultúrájú fiú egymáshoz közeledése, amíg elfogadják egymást. Ezt azonban már megelőzte egy kiugró Kozák András-alakítás: Gaál István Sodrásban című korszakos filmjében. Ebben a korai műben, pályája elején karizmatikus nagy színészhez illőn élte meg azt a folyamatot, amelyben a nemtörődöm ifjú felismeri az egymás iránti felelősség szükségét. Aztán visszatér Jancsóhoz: sajátos képvilágú és formanyelvű történelmi tablóinak, történelmi utazásainak elmaradhatatlan figurája. Az ĺgy jöttemet követi vele a Csend és kiáltás, a Fényes szelek, az Égi bárány, a Szörnyek évadja, 1988-ban a Jézus Krisztus horoszkópja. Közben azért leteszi a kézjegyét más rendezőknél is. Mészáros Márta Eltávozott nap című filmjében azt a fiatalembert alakítja, aki egy klubban találkozik az anyját kereső, intézetben nevelkedett lánnyal, és igencsak hatással van rá. Kósa Ferenc Tízezer nap című mozgóképében szerepe szerint a magyar szegényparasztság sorsába kóstolhatott bele. Elidőzött egy kicsit ebben a világban: a Pillangó című tévéfilmben felejthetetlen szép lírai képekben láthatjuk Venczel Vera partnereként. Esztergályos Károly megkapóan szép filmet forgatott a szegényparaszti sorból származó, egymásba szerelmesedett két fiatalról, akiket szüleik tiltanak egymástól. Emlékezetes az a lassú képsor, ahogy lépkednek egymás mellett a földúton, és ízes parasztnyelven évődnek egymással. Sok-sok tévéfilmben szerepelt, központi figuraként, amíg volt pénz és igény erre a zsánerre. Sikeres sorozatokba is hívták, előbb a Lindában kapott szerepet, majd a Kisvárosban húzta magára a határőrök parancsnokának egyenruháját.

ĺgy jött – így ment, s felejthetetlen, amit közben tett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?