A kulturális élet képviselői tovább fokozzák a politikusokra gyakorolt nyomást, sztrájkkészültséget hirdettek

sztrajkkeszultseg

A Nyitott Kultúra platform a kultúra számos képviselőjével karöltve sztrájkkészültséget hirdetett. Ez a Kultúrsztrájk elnevezést viselő, összehangolt akció első szakasza. Ha a politikusok a következő időszakban sem kezdenek szakmai párbeszédbe a kultúrmunkásokkal, tovább fokozzák a nyomást. 

A kulturális élet képviselőinek munkakörülményei az elmúlt 10 hónapban radikálisan romlottak. Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter hivatalba lépése óta rendszeressé váltak a leváltások, elbocsátások és fenyegetések. A szaktárca vezetése megfélemlíti azokat, akik nem hajlandóak behódolni az általuk előnyben részesített ideológiai szemléletnek. Ezt pedig nem nézhetjük ölbe tett kézzel – a többi között ezzel indokolják a Nyitott Kultúra platform képviselői a sztrájkkészültség kihirdetését az általuk kiadott közleményben. 

A riasztó helyzet cselekvésre sarkall 

Az összehangolt akció létrejöttét számos egyeztetés előzte meg. Egy esetleges sztrájk ötletének alapjait végül augusztus 12-én fektették le, amikor a Szlovák Nemzeti Színházban a kulturális élet több száz képviselője találkozott. 

„A Kultúrsztrájk életre hívása a kultúra, a művészet és a kreatív iparban tevékenykedők tömeges elégedetlenségének megnyilvánulása a minisztérium jelenlegi vezetésével, valamint az általuk teremtett feltételekkel szemben” – magyarázta Veronika Němcová, a Nyitott Kultúra platform egyik képviselője. 

Mit kíván a kultúrmunkás 

A kultúrközegben tevékenykedők három követelést intéztek a politikusokhoz. Elsősorban szakértő és kompetens vezetőt szeretnének látni a kulturális tárca élén, aki mielőbb leállítja a folyamatban lévő, romboló hatású módosítások végrehajtását. Követelik továbbá az ideológiai indíttatású, gazdasági következményekkel is járó cenzúra leállítását, amelyet a közelmúltban elfogadott új jogszabályok indítottak el. Ezen változtatások közé sorolják a Művészeti Alapról és az Audiovizuális Alapról szóló törvény módosítását, de az új STVR törvényt is. A legégetőbb problémák listájáról a szektor pénzügyi stabilitásának kérdése sem hiányzik. A kezdeményezők a munkavállalók anyagi megbecsülésének növelése mellett a művészek szociális biztonságának javítását is szorgalmazzák. 

A szlovákiai magyarok is tiltakoznak 

Az elmúlt években számos össztársadalmi kérdés kapcsán rótták fel a szlovákiai magyaroknak, hogy nem hallatták eléggé a hangjukat. Bár kifejezetten nagy hangzavar ezúttal sem tapasztalható, a Kultúrsztrájkban résztvevők sorában magyar egyesületet is találunk. 

„Ami engem illet, kicsit elkeserít, hogy nem tudok olyan visszhangról, ami a Bázison kívülről érkezne” – mutatott rá a problémára Német Zoltán, a Varsói Egyetem professzora, a Bázis elnökségi tagja is. 

Németh elsősorban azért tartotta fontosnak, hogy szlovák kollégáik mellé álljanak, mert egy ilyen kérdésben nem léteznek nemzetiségi határvonalak. „Van egy általános ok, amiért elégedetlenek vagyunk. Egyszerűen nem értünk egyet azzal, ahogy a Szlovák Nemzeti Párt által jelölt miniszter asszony a kultúrával bánik, ahogy bábként mozgatja az embereket. De van egy személyi része is, hogy miért tiltakozunk. Az egyik tagunkat, Németh Ilonát a véleménye miatt meghurcolták és zaklatták” – emlékeztetett a Bázis elnökségi tagja a néhány héttel ezelőtti történésekre, amikor a rendőrség kihallgatta a Martina Šimkovičová lemondását követelő petíció egyik kezdeményezőjét, Németh Ilonát. 

A történtek ellenére sem hallgat

Németh Ilona Munkácsy-díjas képzőművész azonban a rendőrségi idézést követően sem hagyott fel az aktivizmussal. „Folyamatosan történnek olyan intézkedések, amikkel nem érthetünk egyet. Ezekkel szemben pedig a cselekvés a legegyszerűbb út. Azt gondolom, hogy nincs más lehetőség. Abban bízom, hogy a kiállók tömege egyre nagyobb lesz, mert egyre többen fogják tudatosítani, hogy mi forog kockán, mert a rombolás mindig sokkal rövidebb ideig tart, mint az újjáépítés” – magyarázta Németh, aki ezúttal a sztrájkbizottságban is helyet kapott. 

A sztrájkkészültség csak a kezdet

A kulturális tárca képviselői tudomásul vették a sztrájkkészültség kihirdetését. Ugyanakkor arra kérték a kultúrközeget, tartsák tiszteletben, hogy a szaktárca vezetője demokratikus választások útján került a minisztérium élére. Egyúttal cáfolták a megfélemlítéssel és a szakértelem hiányával kapcsolatos vádakat. 

A sztrájkkészültség azonban csak a kezdet. Ha továbbra sem indul el a párbeszéd a kormány és a kulturális élet képviselői között, a nyomásgyakorlás folytatódik. A Nyitott Kultúra platform újabb tüntetéseket helyezett kilátásba. Ha pedig teljesülnek a sztrájktörvény feltételei, a művészek készek akár a munkavégzést is felfüggeszteni. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?