WSJE

Az európai parlamenti választáson tapasztalt, erős tiltakozó szavazás valószínűleg megnehezíti majd az EU-vezetők dolgát abban, hogy ezen a héten megállapodjanak az Európai Unió új alkotmányáról, illetve az EU-bizottság vezetőjéről, Romano Prodi utódjáról – írja a The Wall Street Journal című amerik

Az európai parlamenti választáson tapasztalt, erős tiltakozó szavazás valószínűleg megnehezíti majd az EU-vezetők dolgát abban, hogy ezen a héten megállapodjanak az Európai Unió új alkotmányáról, illetve az EU-bizottság vezetőjéről, Romano Prodi utódjáról – írja a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadása (WSJE). Ezt az újság azzal indokolja, hogy a voksoláson egyedül az erős Európai Uniót ellenző euroszkeptikus EP-képviselők száma nőtt lényegesen. Egyes EU-ellenes szervezetek máris bejelentették, hogy megpróbálnak létrehozni egy erős összeurópai csoportosulást, ezzel akarva kikényszeríteni az általuk követelt változásokat – mások pedig egyenesen az EU felbomlasztásának célját tűzték ki. Márpedig a szervezet alkotmányát – amelyet a hét második felében tartandó brüsszeli csúcsértekezleten kellene elfogadni – az EU-ellenes erők jelentős része jelképnek tekinti: azon törekvések szimbólumának, hogy Brüsszel „szuperállamként” a nemzeti politikák fölé emelkedve akar működni. A lap idézi a legnagyobb brüsszeli egyetem Európa-tanulmányokkal foglalkozó intézetének kutatási igazgatóját, Mario Telót, aki úgy véli: a lengyel és a brit kormány (miután mindkét országban komoly sikereket értek el az EU-ellenes erők) az otthoni helyzetre hivatkozva, a „hazai kártyát” kijátszva egyfajta vétójogot követelnek majd az alkotmány ügyében. A WSJE szerint ráadásul egy hónapot késhet az EU-bizottság elnökének megválasztása is, mert egyelőre nincs egyértelmű esélyes. Hiába mondja Wilfried Martens, a konzervatív, kereszténydemokrata erőket tömörítő Európai Néppárt (EPP) vezetője, hogy pártjuk (amely ismét a legnagyobb frakciót adja az Európai Parlamentben) elutasítana egy olyan bizottsági elnököt, aki nem az ő politikai irányultságukat képviseli, a többi EP-frakció között létrejöhet egy olyan koalíció, amely azután leszavazza majd az EPP-t. Az euroszkeptikus erők sok szakértő szerint egyelőre inkább csak új színfoltot jelentenek majd az európai politikában, mintsem igazi változást; az Európai Parlament képviselőinek 90 százaléka továbbra is határozottan Európa-párti – szögezi el a WSJE.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?