Bár a kilencvenes években aránylag sok vita volt Prága és Moszkva között, jelenleg a cseh–orosz viszonyt súlyosabb probléma nem terheli, s a kétoldalú kapcsolatok mindkét fél szerint is ígéretesen fejlődnek.
Putyin Prágába látogat
Az a tény, hogy Klaus Moszkvában élesen bírálta Wojciech Jaruzelski volt lengyel kommunista vezető és államfő kitüntetését a fasizmus elleni harcban szerzett érdemeiért, jól jelzi, milyen téren vannak a legnagyobb viták a csehek és az oroszok között. A csehek számára ugyanis Jaruzelski egyik jelképe Csehszlovákiának a Varsói Szerződés csapatai általi, 1968-as megszállásának. A másik jellemző eset, hogy Oroszország a korábbi nyílt bírálatok után tavaly megtiltotta a bajbajutottakat segítő cseh humanitárius, emberi jogokat védő szervezet oroszországi tevékenységét, s bírálta a cseh közszolgálati televíziót is. Konkrétan Csecsenföldről van szó, ahonnan „felforgató tevékenység” miatt néhány cseh újságírót is kitiltottak. A csecsen kérdésben a cseh közvélemény és média továbbra is erősen Moszkva-ellenes, és élesen bírálja Putyin politikáját. Csehország annak idején több ezer csecsen menekültet fogadott be, s Prágában oroszellenes tüntetések, akciók voltak.
A kilencvenes években a legnagyobb problémát a sok milliárd koronás orosz adósság jelentette. Ezt azonban éppen a napokban sikerült véglegesen rendezni, amikor Oroszország a törlesztés fejében átadta a cseh hadseregnek az utolsó két helikoptert is.
Oroszország negatívan reagált arra, hogy Csehország Magyarországgal és Lengyelországgal együtt 1998-ban belépett a NATO-ba, valamint hogy Csehország aktívan támogatta Jugoszláviának az Észak-atlanti Szövetség légiereje által végrehajtott bombázását. Érdemes megjegyezni, hogy Klaus – akkor még ellenzéki politikusként – bíráló véleményt fogalmazott meg a Jugoszlávia elleni támadásokkal és a cseh kormány hivatalos álláspontjával szemben. Problémát okozott az is, hogy Prága 2000-ben megszüntette a cseh–orosz vízummentes viszonyt. Az utóbbi években azonban a kétoldalú kapcsolatok fokozatosan javulnak.
Prágában Putyin elsősorban vendéglátójával, Václav Klausszal folytat politikai tárgyalásokat, a cseh– orosz gazdasági kapcsolatokról Jiří Paroubek miniszterelnökkel cserél eszmét. Várható, hogy Putyin Klausszal politikai kérdésekben alapvetően egyet fog érteni.
Paroubek jelezte: az egyik legfontosabb kérdés, amelyet meg akar vitatni Putyinnal, az orosz energiaszállítás jövője lesz. Csehország Oroszországból kapja a földgáz és a kőolaj mintegy 70 százalékát, s a jelenlegi megállapodások 2013-ig érvényesek. A cseh–orosz kereskedelem volumene növekszik, de Prágát kissé aggasztja, hogy a cseh deficit tavaly már mintegy kétmilliárd euróra emelkedett. Putyin a cseh parlament két házának elnökével is találkozik.
Az orosz államfő nem távozik üres kézzel Prágából: a csehektől egyebek között ajándékba kapja Ivan Kramszkoj XIX. századi orosz festő Parasztfej című alkotását, amelyet a II. világháború idején a Krím-félszigeten tulajdonítottak el a náci megszállók, de később egy magángyűjteményből a brünni Morva Galériába került. Több mint hatvan év után a festmény most visszakerül Oroszországba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.