Az Egyesült Államok felgyorsítja a nehézbombázók új nemzedékének kifejlesztését, s a lehetőségek között szerepel az is, hogy távirányítású gépek lássák majd el ezt a feladatot – írta a Jane’s Defence Weekly (JDW) című brit katonai szaklap.
Pilótákkal is, nélkülük is
A JDW idézi az amerikai légierő főparancsnokát, Ronald Keys tábornokot, aki szerint az egyik lehetőség, hogy 2018-ban távvezérlésű bombázókat állítanak majd hadrendbe, s az új, pilóta által vezérelt harci géppel megvárják a jelenlegi bombázók élettartamának lejártát, azaz a harmincas éveket. Ez pedig azt jelentené, hogy az amerikai bombázóflottát vegyesen alkotnák hagyományos és pilóta nélküli gépek.
Az Egyesült Államok haderejében már ma is fontos szerepet játszanak a távvezérelt gépek, az úgynevezett drónok. Ezek eredetileg felderítési feladatokra szolgáltak (viszonylag hosszú ideig tudnak egy adott légtérben körözni, s a kameráik által készített képeket azonnal továbbítják a földi irányító központba), néhány éve azonban már rakétákkal is felszerelik egyes példányaikat, hogy azonnal elpusztíthassák az észlelt célpontokat. Innen azonban a szakértők szerint még hosszú út vezet odáig, hogy a távvezérelt gépek a nehézbombázók új nemzedéke számára támasztott feltételeknek is megfeleljenek. A JDW egyik korábbi száma szerint ugyanis az amerikai légierő azt akarja, hogy az újgenerációs gépek mélyen az ellenséges terület belsejében is képesek legyenek pontos csapásokat végrehajtani, kijátszva a vadászgépeket, valamint az egyre fejlettebb légvédelmi rakétákat. Mindezt bármilyen időjárási körülmények között, a nap bármely szakaszában, s ha kell, hosszú időn át, ismétlődve. Emellett nagy hordozókapacitással kell rendelkezniük (legalább két darab 2300 kilós bunkerromboló bombát, s számos más fegyvertípust kell hordozniuk), képesnek kell lenniük egyszerre több célpontot támadni, s utántöltés nélkül is nagy hatótávolsággal kell rendelkezniük.
A szerző az MTI brüsszeli tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.