Ötszáz évig békében élt a törökországi zsidóság

Törökországban mintegy 35 ezer török állampolgárságú zsidó él, akiket honfitársaik csak muszevi néven emlegetnek, az isztambuli zsidó közösség csaknem 27 ezer lelket számlál. Isztambulban a legelőkelőbb negyedekben laknak, Mackában, Sisliben és Nisantasiban.

Törökországban mintegy 35 ezer török állampolgárságú zsidó él, akiket honfitársaik csak muszevi néven emlegetnek, az isztambuli zsidó közösség csaknem 27 ezer lelket számlál. Isztambulban a legelőkelőbb negyedekben laknak, Mackában, Sisliben és Nisantasiban. A hozzávetőlegesen 70 milliós Törökországban, ahol a lakosság 99 százaléka muzulmán, a zsidó közösség alkotja a második legnagyobb kisebbséget az örmények után, akik körülbelül 45 ezren vannak. (A mintegy 5 milliós kurd kisebbséget Isztambul hivatalosan nem ismeri el, hegyi törököknek bélyegzi őket.) Törökországban ritkaságszámba mennek az antiszemita támadások, a legsúlyosabbat valószínűleg palesztin fegyveresek követték el 1986-ban éppen az isztambuli Nevé-Salom zsinagógában. A sabbati istentiszteletre öszszesereglett hívők közül 22 ember életét oltották ki. A merénylet sokkolta a helyi zsidóságot, amely az oszmán birodalom 500 éves történetében háborítatlanul élt. A törökországi zsidók túlnyomó többsége több mint fél évezrede Spanyolországból érkezett, az inkvizíció elől menekülve. A zsidókkal toleráns oszmán birodalomban a szefárd közösség jómódnak örvendett, tagjai elsősorban a pénzvilágban és kereskedelemben helyezkedtek el. A nácik németországi hatalomra kerülése után és a II. világháború alatt a semleges Törökország az európai zsidók nagyra becsült menedéke lett. A hitleri uralom elől menekülő számos német zsidó professzor telepedett le Törökországban és tanított több egyetemen, főként Isztambulban és Ankarában. A tudós professzorok meghívásának ötlete Musztafa Kemal Atatürktől, a modern Törökország megalapítójától eredt, és a befogadott üldözöttek közül többen a háború után is Törökországban maradtak. Az AFP francia hírügynökség beszámolója szerint a közösség napjainkban alig játszik szerepet a politikában, a legbefolyásosabb üzletemberek némelyike azonban a zsidóságból kerül ki. Törökország kiemelt kapcsolatokat ápol Izraellel, amelyről leginkább a két ország között 1996-ban aláírt katonai együttműködési megállapodás tanúskodik.

Az isztambuli Nevé-Salom zsinagóga Törökország egyik legjelentősebb zsidó imaháza. Az 1951-ben modern építészeti stílusban emelt épület a többmilliós nagyvárosban élő 27 ezres zsidó közösség szellemi központja, számos rendezvénynek is otthont ad. A zsinagóga szerénynek mondható külseje pompás belsőt takar, arany gyertyatartókkal és az imaterem fölé boruló, gazdagon díszített magas kupolával. A zsinagóga előcsarnokában egy állóóra emlékeztet a törökországi zsidóság elleni mostanáig legsúlyosabb merényletre, 1986. szeptember 6-án történt zsinagógabeli mészárlásra. A károk zömét helyreállították, több golyónyomot azonban érintetlenül hagytak a falakon, hogy örökre emlékeztessenek a merényletre és arra, hogy a tóratekercsek megmenekültek a támadás során kitört tűztől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?