Amíg Németország és Ausztria ok nélkül szinte retteg a közép- és kelet-európai munkavállalóktól, addig a nálunk is gomba módra szaporodó ír pubok, na meg a Guinness sör révén egyre közelebb kerülő ĺrország egyenesen csalogatja a lehetőségre vágyó, angolul tudó polgárainkat.
ĺrország már nem idegen
A legnagyobb kereslet a szigetországi munkáltatók részéről a számítástechnikai szakemberek, az építőipari, a szállodai, továbbá a kiskereskedelmi és az egészségügyi alkalmazottak iránt mutatkozik. Például csak Dublinban legalább 700 számítástechnikai szakembert keresnek, további 5000-re pedig a vendéglátásban van szükség. A máris legalább 10 ezer szlovák polgárnak munkát adó országban a fizetések is ígéretesek. Elég, ha csak a 8 eurós minimális órabérre gondolunk, ami havi 47 ezer koronának felel meg, azonban ennél még a kevésbé képzett dolgozók is többet kapnak, átszámítva átlagosan 60-80 ezer koronát.
A munkahelyek felsorolásából kitűnik, hogy elsősorban a tudásigényes műszaki és egészségügyi képzettségű emberekre tartanak igényt, másodsorban pedig a vendéglátásban, szállodaiparban szükséges kiszolgáló személyzetre. Az előbbi kategóriából, különösen a számítástechnikai szakemberekről nálunk szintén hiány mutatkozik, ellenben az idegenforgalomhoz kötődő vendéglátás még sajnálatosan kevés dolgozót tud felszívni. Ez egyrészt Szlovákia ismeretlenségének, elégtelen propagandájának, másrészt a hazai szolgáltatások alulfejlettségének következménye. Míg a 25 tagú Európai Unióban a szolgáltatások foglalkoztatják az emberek több mint 70 százalékát, addig nálunk ez a mutató 62 százalék alatti. Pedig sokkal olcsóbb egy vendéglátó-ipari munkahely teremtése, mint mondjuk egy állás az autógyártásban.
A honi szolgáltatások alulfejlettségével magyarázható a következő tény is. A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint 2010-ig évi 5 százalékkal nőhet az ír gazdaság, ami évente 50-60 ezer új munkahely teremtésével jár. Ezzel szemben a népesebb Szlovákia még ennél is gyorsabb, 6 százalék körüli gazdasági növekedést produkál, mégis az ír 50-60 ezer helyett évente alig 40 ezer új állást hozunk létre. Hiába, mi még mindig az ipart, ezen belül az összeszerelő üzemeket erőltetjük, miközben a szolgáltatások jóval több munkalehetőséget kínálnak. A képet az teszi teljessé, hogy míg az autógyártókat az állam csalogatja be az országba, addig a vendéglátó-ipari egységek nyitása kizárólag a helybéli polgárok vállalkozó kedvétől függ. Márpedig vállalkozó kedvnek többnyire híján vagyunk, ezért inkább ĺrországba megyünk.
A történet akkor végződhet happy enddel, ha a szigetországban dolgozó honfitársaink néhány év elteltével ékes angol nyelvtudással és némi megtakarított tőkével felvértezve hazajönnének, és az ott szerzett tapasztalatukat immár hazájukban kamatoztatva vinnék tovább az ír gazdasági csodát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.