Lech Kaczynski nem siet az euróval

Lech Kaczynski lengyel elnök szerint országának nem kell sietnie az euró bevezetésével, amit népszavazásnak kell jóváhagynia, az Európai Unió bonyolult jogi rendszerét pedig egyszerűbbé, áttekinthetőbbé kell tenni, és további nemzeti hatásköröket nem szabad átruházni az unióra.

Lech Kaczynski lengyel elnök szerint országának nem kell sietnie az euró bevezetésével, amit népszavazásnak kell jóváhagynia, az Európai Unió bonyolult jogi rendszerét pedig egyszerűbbé, áttekinthetőbbé kell tenni, és további nemzeti hatásköröket nem szabad átruházni az unióra. A lengyel államfő ma kezdődő párizsi látogatásának küszöbén adott interjút az AFP francia hírügynökségnek. Az euró bevezetéséről szólva Kaczynski rámutatott, ez áremelkedéshez és az életszínvonal csökkenéséhez vezet, amely Lengyelországban amúgy is alacsonyabb, mint Franciaországban vagy Németországban. Emlékeztetett, a lengyel választópolgárok 2003-ban igent mondtak az EU-csatlakozásra, s vele az euró bevezetésére, de a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) pártja által novemberben megalakított új kormány nem kezeli prioritásként ezt az ügyet. Kaczynski változatlanul kitart a választási kampányában hangoztatott meggyőződése mellett, hogy az euró bevezetését népszavazáson kell szentesíteni, de erre legkorábban 2010 végén, mandátuma lejárta előtt lát lehetőséget. Fenntartásai vannak a lengyel elnöknek az európai alkotmánnyal szemben is, amelyet a francia és holland választópolgárok népszavazáson elutasítottak, és amelynek bevezetését az új német kancellár, Angela Merkel sürgeti. Kaczynski szerint az alkotmányos szerződés szövegében sok olyan elem maradt, amely egy európai „szuperállam” irányába mutat. Számára nem fogadható el a francia Nicolas Sarkozy által javasolt „miniszerződés” sem, amely szerint kialakítanák az Európai Tanács állandó elnökének és az unió külügyminiszterének tisztségét, mert ez szintén a szuperállam irányában tett lépés lenne, s kétséges, hogy a Franciaországnál vagy Németországnál kisebb államok hallathatnák-e hangjukat fontos ügyekben. Kaczynski hangsúlyozta, jogász létére sem képes áttekinteni az unió jelenlegi bonyolult jogrendszerét, amelyet szerinte egyszerűbbé, átláthatóbbá kellene tenni. Mint mondta, igyekszik rávenni francia kollégáját, Jacques Chiracot arra, hogy Párizs májustól nyissa meg munkaerőpiacát a lengyel munkavállalók előtt, követve Nagy-Britannia, ĺrország és Svédország példáját. A lengyel elnök szólt a „weimari háromszög” néven ismert francia–német–lengyel együttműködésről is, amelynek szerepét véleménye szerint újra meg kell határozni. Párizsi tárgyalásain az egyik fő téma éppen a hármas jövője lesz (Kaczynski következő külföldi útja március 8-án Németországba vezet). „A három ország a hat legnagyobb uniós tagállam közé tartozik, de a kisebbeknek is lehetővé kell tenni, hogy érvényesíthessék befolyásukat és követeléseiket” – hangsúlyozta a lengyel államfő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?