Koronánk mint a bors

A legutóbbi közvélemény-kutatásokból kiderül, hogy a lakosság legalább kétharmada nehezen viseli el a januárban beindított áremeléseket, a polgárok számottevő része képtelen megtakarítani, sokan pedig az infláció ütemét vélik túlzottnak.

A legutóbbi közvélemény-kutatásokból kiderül, hogy a lakosság legalább kétharmada nehezen viseli el a januárban beindított áremeléseket, a polgárok számottevő része képtelen megtakarítani, sokan pedig az infláció ütemét vélik túlzottnak. A lakosság borús hangulatával éles ellentétben áll viszont a gazdaság pillanatnyi állapotát folyamatosan értékelő pénzpiac optimizmusa. A korona már több mint két hete folyamatosan erősödik az euróhoz és a dollárhoz viszonyítva. Olyannyira, hogy tegnap átmenetileg a pénzpiacokon 41 koronánál is kevesebbet adtak az Európai Unió közös pénzéért. Összegezve a tegnap érvényes helyzetet: az euró még sohasem volt számunkra ilyen olcsó, az amerikai dollár 4 éves minimumon van, a cseh koronához pedig 2001 novembere óta nem jutottunk hozzá ilyen kedvezményes áron, mint most. Ez ragyogó hír lehet a nyáron külföldi kirándulásra indulók számára, hiszen ha a jelenlegi árfolyamot vesszük alapul, akkor kiderül: napjainkban 10 százalékkal több eurót kapunk koronánkért, mint tavaly. A kurzusváltozásból eredően logikusan gondolhatunk arra, hogy az importtermékek is olcsóbbá válnak. Ebben viszont már nem lehetünk biztosak, hiszen ez a kereskedők nagylelkűségétől függ. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az erős korona középtávon még tovább izmosodik, vagyis aki mer egy kicsit kockáztatni, az még ne spájzoljon be euróból és dollárból. Vajon milyen tényezőre vezethető vissza a hazai fizetőeszköz szárnyalása? Ilyenkor illik megemlíteni a gyors gazdasági növekedést, amelynek gyümölcseit, ha másképp nem, legalább így élvezhetjük. Emellett a napokban közzétették Szlovákia első kéthavi külkereskedelmi mérlegének hiányát, ami meglepően alacsony volt. Végezetül – s talán ez a legfontosabb – Elena Kohútiková, a Szlovák Nemzeti Bank alelnöke a múlt héten, majd Marián Jusko, a jegybank elnöke kedden kijelentette, ha ilyen kedvezően alakul az ország külkereskedelme, akkor nem avatkoznak be az esetleg erősödő korona ellenében. Ekkora biztatást már rég nem kaptak a pénzpiac alakítói, így napi 10–15 filléres lépésekkel eljutottunk a 41 korona/euró szintig. De azért jobb lesz, ha az árfolyam további javulására spekulálók nem kapnak vérszemet. Egyrészt a külföldi pénzbefektetők bármikor elfordulhatnak fizetőeszközünktől, bezsebelve a kurzusváltozás nyújtotta nyereséget, másrészt Marián Jusko tegnap már higgadtságra intette az érintetteket, s ami talán a legfontosabb: mi, itt élők tudjuk a legjobban, hogy azért ennyire jól nem megy az ország szekere.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?