Nem fogja elhinni, mit találtak a Marson!

Mars

Mélyen a vörös bolygó felszíne alatt tengernyi folyékony víz rejtőzik. A tudósok szerint tele lehetnek élő szervezetekkel.

A Marson ma fagyos és száraz világ uralkodik. Régen azonban rengeteg csapadék hullott, és esőzései megtöltötték a folyókat, tavakat, tengereket, sőt még a nagy északi óceánt is. De körülbelül hárommilliárd évvel ezelőtt minden megváltozott: a bolygó elvesztette légkörének nagy részét. És eddig úgy gondolták, a víz nagy részét is.

A kutatók új eredményei szerint ez nem igaz. A Marson ma is található olyan mennyiségű folyékony víz, amely méltó az óceán kifejezésre. De van egy bökkenő. És ez nem fogja boldoggá tenni a jövőbeli telepeseket. 

A kutatók Vashan Wright geofizikus, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem geofizikusa vezetésével a bolygó InSight leszállóegységével 2018 és 2022 között gyűjtött szeizmikus adatokat elemezték. A marsi kéreg összetételére összpontosítottak, a kőzetek fizikai tulajdonságainak ugyanazon modelljét használva, mint a Földön a víztartó kőzetrétegek feltérképezésére. Amint arról a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban beszámolnak, az InSight szeizmikus adatai arra utalnak, hogy a marsi felszín alatt mélyen egy vízzel telített kőzetréteg található.

A becslések szerint olyan hatalmas mennyiségű folyékony víz rejtőzik a Mars kérgében, hogy az egy-két kilométer mély egybefüggő rétegként beborítaná az egész bolygót. A vörös bolygó felszíne alatt tehát lényegesen több folyékony víz van, mint amennyit egykor az ősi északi óceánjáról gondoltak. A jelek szerint tehát nem a levegőn keresztül szökött ki fokozatosan az űrbe, hanem úgyszólván mélyen a kéregbe szivárgott. 

Amerikai geológusok szerint az InSight szonda adatai értékes információkkal szolgálnak bolygószomszédunk ősi múltjáról. „A Mars vízkörforgásának megértése kritikusan fontos feladat ahhoz, hogy megértsük a bolygó éghajlatának, felszínének és belsejének fejlődését. Az, hogy tudjuk, mennyi víz van a bolygón és hol, nagyon hasznos kiindulópontˮ - mondja Vashan Wright. „A Marson található nagy mennyiségű folyékony vízkészlet segíthet pontosabban megbecsülni, milyen volt vagy lehetett az éghajlat a Marson évmilliárdokkal ezelőtt” – teszi hozzá Michael Manga, a tanulmány társszerzője.

A kutatóknak rossz híre is van. A víz ugyanis a 11,5-20 kilométerrel a felszín alatt lévő kőzetekben lévő apró repedésekben és pórusokban található. Korábbi kutatások egyértelműen kimutatták, hogy még öt kilométeres mélységben sincs nyoma vízjég. Az egy kilométernél nagyobb mélységbe történő fúrás pedig még a Földön is komoly kihívást jelent. Ez azt jelenti, hogy a potenciális telepesek számára a föld alatti marsi víz valószínűleg nem lesz elérhető az elkövetkező évtizedekben. 
Másrészt a folyékony víz nagymértékben megnöveli annak esélyét, hogy a bolygón ma is létezhet élet. „Nem látom okát annak, hogy ez a földalatti tározó miért ne jelenthetne megfelelő lakható környezetet. A Földön biztosan azˮ - mutat rá Michael Manga, hozzáfűzve, hogy „ezúttal a Marson is olyan környezetet találtunk, amelynek elvileg képesnek kellene lennie az élő szervezetek eltartására”. 

(plus7dní)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?