A halál folyamata számos fizikai és mentális változással jár, amelyek megértése segíthet enyhíteni a vele kapcsolatos félelmeket.
Tudósok megfejtették, mi történik a testünkkel a halál előtti utolsó percekben

Az élet vége felé az emberek gyakran elveszítik étvágyukat és szomjúságukat, ami abból adódik, hogy a szervezet energiaigénye csökken, és a kalciumszint emelkedése fokozott álmosságot idéz elő. Ennek eredményeként a betegek egyre több időt töltenek alvással, és egyre kevesebb alkalommal maradnak ébren.
Ahogy a halál közeledik, a szervezet számos fiziológiai változáson megy keresztül: a szívverés lelassul, a vérnyomás csökken, a bőr sápadttá válik, a körmök elszíneződhetnek. Ebben az állapotban a betegek gyakran zavarttá válnak, majd fokozatosan mély álomba süllyednek.
A légzés szintén jelentősen megváltozik: ritmusa szabálytalanná valik, és a torokban felhalmozódó váladék miatt úgynevezett „halálhörgés” alakulhat ki. Bár ez a hang ijesztő lehet a hozzátartozók számára, a haldokló személy általában nincs tudatában ennek, és nem érez fájdalmat.
Érdekes módon közvetlenül a halál beállta előtt az agyban egy rövid, intenzív aktivitási hullám figyelhető meg, amely hasonlít az álmodás során tapasztalt rezgésekre. Éppen ez az aktivitás adhat magyarázatot azokra a beszámolókra, amelyek szerint a halál közeli élményt átélők életük fontos pillanatait látják leperegni maguk előtt.
A halál folyamata természetes része az életnek. Bár a testi változások ijesztőnek tűnhetnek, megértésük segíthet a hozzátartozóknak és a betegeknek egyaránt abban, hogy békésebben és elfogadóbban viszonyuljanak életük végső szakaszához.
(hvg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.