Háborúsdi és menekülősdi – gyerekek a gyűjtőtáborokban

A szíriai polgárháború borzalmai elől menekülők közül sokan kizárólag a gyerekek miatt kockáztatják az átkelést Európába.„Ha nem lennének a lányok, soha nem szálltam volna fel erre a hajóra” – mondta a 33 éves szíriai Nada az AFP francia hírügynökség munkatársának, aki helyszíni riportot készített a

A szíriai polgárháború borzalmai elől menekülők közül sokan kizárólag a gyerekek miatt kockáztatják az átkelést Európába.

„Ha nem lennének a lányok, soha nem szálltam volna fel erre a hajóra” – mondta a 33 éves szíriai Nada az AFP francia hírügynökség munkatársának, aki helyszíni riportot készített a görög Kósz szigeten. Nada férjével és három gyerekével indult útnak a háború dúlta szíriai Aleppóból. „Mindent kockára tettünk a jövőjük érdekében” – mondja, miközben a tengerparton játszó kislányait nézi.

Rémálmok, rémes valóság

„Ma is minden egyes alkalommal sírnak és üvöltenek a félelemtől, amikor hangos zajt hallanak, attól tartanak, hogy bombatámadás történt. De már újra képesek nevetni és játszani. Legalább a háborút magunk mögött hagytuk” – mesélte Nada. A rendkívül félénk Neszrín azt tervezi, hogy orvosnak fog tanulni, a kissé beszédesebb Vian táncos szeretne lenni. Az álmaira csak Vian emlékszik a nő gyerekei közül. „Egyik éjszaka azt álmodtam, hogy a katonák betörtek a házunkba és elhurcoltak minket” – mondta.

A Save the Children nevű segélyszervezet szerint megfelelő gondoskodás mellett is hosszú ideig tart, mire a háborús övezetekből érkező gyerekek újra képesek normális életet élni. A szíriai gyerekek egy jelentős része évek óta nem jár iskolába, a többségüknek túl gyorsan kellett felnőnie.

Sarah Tyler szerint az ilyen gyerekeknek újra fel kell fedezniük a „normalitás érzését”, ehhez pedig olyan helyek kellenek, ahol játszhatnak és tanulhatnak.

„Pszichológiai segítségre is szükségük van” – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a gyerekek közül néhányan erőszakossá válnak, másoknak pedig pusztán arra van szükségük, hogy az érzéseikről beszélhessenek.

Ezek a családok állandó mozgásban vannak, a befogadóállomásokon mostohák a körülmények, a gyerekeknek csak néhány játéka vagy kifestőkönyve van, amelyeket a helyi lakosoktól vagy turistáktól kaptak.

Anyu, miért nem lőnek?

A 34 éves Neszrín férjével és két gyerekével szintén Aleppóból érkezett, azt mondta, hogy a háború erős lélektani hatást gyakorolt a fiaira. „A mai napig kizárólag háborúsdit játszanak” – mondta az asszony, akit meglehetősen nyugtalanít, hogy a gyerekei kiskanalakkal, ceruzákkal, bármivel felfegyverkezve „harcolnak” egymással, a géppisztolyok és a robbanások hangját utánozva. Elmondása szerint erőszakossá és nehezen kezelhetővé váltak. „Azt kérdezgetik, hogy miért nem halljuk már a bombázásokat” – közölte.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint a szíriai polgárháború elől eddig külföldre menekült mintegy négymillió ember fele 18 éven aluli. „Ők a legsérülékenyebbek, megfelelő védelemben kell részesülniük” – vélte Stella Nanou, a genfi székhelyű szervezet szóvivője. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?