Anísza, a szíriai matriarcha

<p>Keménynek, szigorúnak és mindenhatónak tartják Anísza el-Asszadot, 79 éves korában is ő irányítja Bassár el-Asszad szír elnököt. Mások szerint kora, valamint a háború miatt mára sokat veszített befolyásából.</p>

MTI–HÁTTÉR

A volt szíriai first lady portréját, akit tavaly az Európai Unió is felvett a szankcióval sújtott szíriaiak listájára, a Jeune Afrique című francia hetilap rajzolta meg. Anísza Mahlúf 1958-ban lett a szír légierő fiatal hadnagyának, a később, 1970-ben államcsínnyel hatalomra került Háfez el-Asszadnak a felesége.

„Tedd azt, amit

az apád tett volna!”

Damaszkuszban az a hír járja, hogy a 79 éves asszony valójában a szürke eminenciás szerepét játssza. „A szűk családban a döntéseket közösen hozzák meg, de Aníszáé a végső szó” – mondta Vael al-Háfez száműzetésben élő ellenzéki a lázadás kitörése, 2011 márciusa után. „Ne légy gyenge! Tedd azt, amit az apád tett volna!” – mondta állítólag a matriarcha, fiát, a mostani elnököt kegyetlen megtorlásokra sarkallva.

Anísza kiemelkedő szerepére utalt a Stratfor amerikai elemző cég is a WikiLeaks kiszivárogtató portál által közzétett egyik elektronikus levelében. A szíriai rendszer alapos ismerői szerint azonban ez a hatalom a híresztelésekhez képest kisebb, „Anísza hajlott korú, beteges és már nem túl befolyásos. Bassár már nem az a kezdő, aki 13 éve volt, amikor megörökölte apjától a Szíriai Arab Köztársaságot. Számos nehézséggel találkozott, és megerősödött a hatalma. Már ő irányítja a klánt.”

Bassár feleségétől, Aszmától eltérően, aki azzal okozott botrányt, hogy több százezer euró értékű luxuscikkeket rendelt a háború kellős közepén, Anísza igen diszkrét. „Ő a világ legdiszkrétebb asszonya. Személyiségét a szűk családon kívül senki sem ismeri” – mondta Szálam Kavakivi szír kutató. Ez a visszafogottság nincs ellentétben erős jellemével. Fiatal tanítónőként az Asszad Báász pártjával versengő Szír Szociális Nemzeti Párt aktivistája volt. Családja nem nézte jó szemmel a szerényebb családból származó Háfezzel való kapcsolatát, de a fiatalok mégis összeházasodtak. Anísza ettől kezdve a férje politikai karrierjét egyengette, tanácsokkal látta el, öt gyermeket szült neki. Ismerői szerint hithű alavita, gyakran konzultál a vallási hatóságokkal, sokan vakbuzgónak tartják.

Háfez hatalomra kerülése után néhányszor lehetett látni hivatalos alkalmakkor, de az 1980-as évektől nem jelent meg a nyilvánosság előtt. 1994-ben mély depresszióba taszította legidősebb fiuk, a kiszemelt „trónörökös” halála, aki versenyautóval szenvedett halálos balesetet. Ekkor került a hatalomra nevelt katonatiszt helyett az előtérbe Bassár, aki akkor szemorvosi tanulmányokat folytatott Londonban.

A túl szép és túl nyugatias feleség

Anísza hatalma azután érte el tetőpontját, hogy Bassárt „megválasztották” 2000-ben elhunyt apja helyére. Nem volt túl lelkes attól, hogy fia a „túl szép, túl nyugatias és túlságosan szunnita” Aszma al-Ahraszt kívánta hitveséül, 2007-ig nem is volt hajlandó lemondani a hivatalos first lady címről a menye javára. „Valóságos versengés folyt Anísza és Aszma között a Bassárra gyakorolt befolyásért” – mondta Leverrier.

A hivatalos szíriai média szerint a matriarcha 2012-ben Szíriában volt, Tartúszban megjelent veje, a merényletben elhunyt Aszef Saukat katonai hírszerzőfőnök temetésén. 2013 januárjában az a hír terjedt el, hogy az Egyesült Arab Emirátusokba menekült lánya, Busra után, aki meg volt győződve arról, hogy nem az ellenzék, hanem a fivére, Maher ölette meg a férjét. Hajszam Manna ellenzéki szerint viszont Anísza még mindig Damaszkuszban van: „Az Aszad családban mindenki emlékszik, hogy az 1970–80-as években, az iszlamista lázadás idején Háfez azt mondta: aki akar, elmehet. Vagy ezren hallgattak rá, ezután mindannyiuk karrierjét kerékbe törte. Aszadéknál mindenkinek a fedélzeten kell maradnia: együtt győznek vagy együtt halnak.”

2011 végén egy Stratfor-ügynök írta Aníszáról a WikiLeaks által közzétett e-mailjében: „Nagyon aggódik, hogy a fiai Kadhafiék sorsára jutnak, és sürgeti Bassárt és Mahert, hogy gondolkodjanak el egy visszavonulási stratégián, amíg ez a kapu be nem zárul.” Ha a jelentés igaz, azt kell hinni, hogy az anyacsászárné valóban sokat veszíthetett a befolyásából” – írja végezetül a Jeune Afrique.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?