Tűzoltó lehet az államfő

Robert Fico Peter Pellegrini

Akadnak országunkban olyan polgárok, még politikai elemzők is, akik némi cinizmussal azt állítják, hogy Peter Pellegrini eddigi politikai karrierje során csupán egyszer volt bátor. Méghozzá bő néhány évvel ezelőtt, amikor több társával együtt otthagyta a Robert Fico vezette Smert, és létrehozta a Hlas pártot, amelynek elnöke lett. Egy ideig szidták egymást, aztán látszólag megbékéltek, mert rádöbbentek arra, hogy a közéletben szükségük van egymásra. 

A legutóbbi parlamenti választás eredménye alapján Pellegrini eldönthette, hogy a Hlas a Progresszív Szlovákia politikai tömörüléssel lép-e koalícióra, vagy a Smerrel. Kollégáival együtt végül az utóbbit választotta, pedig Michal Šimečka, a PS elnöke a kormányfői posztot is felajánlotta neki. Ám Fico minden bizonnyal ennél is nagyobb ígérettel kecsegtetett: ha pártjával, a Smerrel és a Szlovák Nemzeti Párttal lép szövetségre, akkor ők támogatni fogják Pellegrinit a köztársaságielnök- választáson. Megszületett az alku, és Peter Pellegrini legyőzte Ivan Korčokot, aminek Fico is nagyon örült. 

Néhány hónapig úgy tűnt, hogy a júniusban hivatalába lépett államfőnek nem lesz kellő kurázsija a viszonylag gyenge jogkörének érvényesítésére, és nem lesz különb volt magyar kollégájánál, Schmitt Pálnál, akit a nemzet golyóstollának neveztek el, mert minden eléje tett iratot szolgalelkűen aláírt. Iyen úton indult el a szlovák elnök is, mert szó nélkül hagyta és aláírta a Büntető törvénykönyv módosítását, törvényesnek minősítette Martina Šimkovičová tárcavezető tisztogatásait a minisztériumban és a kulturális intézményekben. Legfeljebb az elbocsátások formáját kifogásolta. 

A múlt hét végén azonban úgy tűnt, mintha Pellegrininek elege lenne a kormányfő előtti szüntelen hajbókolásból. A TA3 hírtelevíziónak adott interjúban közvetve bírálta a kulturális minisztert, de még a kormányt is, mert szerinte nem a polgárok életszínvonalát befolyásoló intézkedésekkel foglalkozik, hanem Peter Kotlár ostobaságaival, aki a koronavírus-járvány hazai menedzselésének felülvizsgálásával megbízott kormánybiztosként elképesztő összeesküvés-elméletekkel állt elő, s akit ennek ellenére a miniszterelnök teljes támogatásával bátorított. Nyilatkozata miatt lehurrogták őt az SNS vezetői, ennek ellenére az államfő továbbra sem hallgatott. 

Fogadta az egészségügyiek képviselőit, akikkel hosszasan tárgyalt, majd felszólította a kormány illetékeseit, hogy mielőbb tárgyaljanak a szakágazat vezetőivel, igyekezzenek megoldást találni, különben akár megvétózhatja a konszolidációs csomagnak az orvosok, a nővérek és a további alkalmazottak bérével kapcsolatos részét. Fico továbbra is hallgat, a mélynemzetiek viszont újra nekirontottak az államfőnek, és őt tették felelőssé azokért a következményekért, amelyeket az elnöki vétó okozhat, holott a kabinet nem hajlandó jövőre tíz százalékkal emelni az egészségügyiek bérét, ahogy arról az orvosi szakszervezetek és a Heger-kabinet megegyezett. A köztársasági elnök két napig késleltette Zuzana Dolinková lemondásának elfogadását, amivel viszonylagos önállóságát igyekezett felmutatni. 

Négy hónap telt el Peter Pellegrini hivatalba lépése óta, ám még nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy milyen államfő lesz. Egy ideig úgy tűnt, hogy látszólag szuverén személyiség lesz, de valójában a döntéseinél elsősorban a koalíció érdekeit tartja majd szem előtt. Az elmúlt hetekben felsejlett ennél sokkal kedvezőbb lehetőség is. Éspedig az, hogy az államfő esetleg követheti egyik elődjének, Michal Kováčnak a példáját, aki egy ideig Mečiar szekértolója volt, ám miután államfővé választották, kisebbfajta csoda történt. Kováč nem a politikai keresztapjára hallgatott, hanem a saját meggyőződésére. Ennek köszönhetően tudta legalább bizonyos mértékig fékezni az akkori kormányfő tragédiákkal járó diktátori törekvéseit. 

Hasonló feladat vár a jelenlegi köztársasági elnökre, akinek közéleti tűzoltóként kellene kioltania a kormányfő bosszúvágyát, főleg az ellenzék és a független sajtó megzabolázására törekvő sötét terveit. Nagy kérdés, vajon ehhez a társadalmi békét és a jogállamiságot megvédő lépésekhez lesz-e kellő bátorsága.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?