Anglia, ahol megfékezték a vadembereket

„Az 1985-ös brüsszeli Heysel-stadionban történt katasztrófa után Nagy-Britanniában egy szakértői bizottság jött létre, amelyben jogászok, közgazdászok, pszichológusok, rendőrök s egyéb szakemberek egy több tízezer oldalas jelentést, diagnózist készítettek az angol futballhuliganizmusról” – nyilatkoz

„Az 1985-ös brüsszeli Heysel-stadionban történt katasztrófa után Nagy-Britanniában egy szakértői bizottság jött létre, amelyben jogászok, közgazdászok, pszichológusok, rendőrök s egyéb szakemberek egy több tízezer oldalas jelentést, diagnózist készítettek az angol futballhuliganizmusról” – nyilatkozta Sándor Mihály újságíró, az ultrák szakértője. Az első lépcsőben megszüntették az összes ülőhelyet még az ötödik és a hatodik osztályban is. A szakértők szerint a tömegpszichózis így kevésbé befolyásolja a nézőket, s nem lesznek a tömeghisztéria áldozatai. A második lépcsőben egy zárt láncú televíziós rendszert hoztak létre, hogy kiszűrjék a renitenskedőket, s ezzel az angol demokratikus jogokat sem sértik meg. A rendőrök már az utazáskor próbálják kiszűrni a huligánokat, s ha gyanúsnak találják őket, akkor a meccs időpontjában néhány órára beviszik őket az őrsökre. „A huligánokat nemcsak fizikai inzultus, hanem akár a közszemérmet sértő viselkedés, bekiabálás miatt is eltilthatják” – emlékeztetett Sándor Mihály. Jegyeket csak a klubokon keresztül lehet vásárolni, ahol a szurkolók – a bérletesek már eleve – beléptetőkártyákkal regisztrálva vannak. A huligánokat A, B, C kategóriába sorolják. A kiutazásukat nem akadályozhatják meg, de a rendőrök a külföldi kollégáknak minden információt eljuttatnak a huligánokról. A stadionokból már kiszorult az erőszak, de közterületeken, s külföldön gyakran előfordulnak szurkolói atrocitások. Sándor Mihály szerint a „szurkolók” interneten vagy SMS-en virágnyelven szervezik meg az összecsapásokat. A stadionokban és azok környékén legfeljebb alkoholmentes vagy csak három-négy százalékos sört lehet kapni. A stadionokban Angliában sincsenek rendőrök, de az ott levő biztonságiakat olyan jogokkal ruházzák fel, mint a hatósági embereket. „A rendfenntartók figyelmeztethetik a nézőket a helyes viselkedésre, s ha nem engedelmeskednek, kivezethetik őket a lelátóról” – hangsúlyozta Sándor Mihály. A stadionerőszak mostanra inkább kelet-európai jelenség. Lengyelországban a szurkolótáborok saját „tabellát” vezetnek az egymás közti összecsapásokról egy erre specializálódott újságban. A Lech Poznan szurkolói ebben a bajnokságban még „veretlenek”. Még durvább a helyzet Oroszországban: a közelmúltban afganisztáni veteránok egy bajnoki mérkőzésen rakétákkal lőtték egymást. (mh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?