A Kalligram idei első, január–februári összevont száma a 75 éves Kibédi Varga Áront köszönti; itt közölt négy versét Seláf Levente értelmezi, Oldás című kötetét pedig Polgár Anikó elemzi. Versekkel van jelen a lapban Mestyán Ádám, Déri Balázs és K.
Tallózás a Kalligram január–februári számában
A folyóiratnak nagyon erős az elméleti irodalmat nyújtó része is: az esszék közt Vilém Flusseré és Leszek Kolakovskyé vezeti a sort, ez utóbbihoz Sebők Zoltán jegyzete kapcsolódik, valamint Molnár Miklósé tarthat számot nagy érdeklődésre, mely a közelmúltban elhunyt Derridára tekint vissza (Molnár Miklós a Grammatológia című Derrida-mű magyarítója). Várszegi Tibor tanulmánya a heideggeri művészetfilozófiának a mozgásművészetre történő alkalmazásáról szól. A kritikarovatban Kérchy Anna egy performanszt elemez (Kannibál olvasatok), Baranyák Csaba a Sunrise beach című Varró Dániel-verset, Beke Zsolt a Klára című György Norbert-regényt.
A Kalligram idei első, könyvnyi terjedelmű számának minden tekintetben legfigyelemreméltóbb része a Rákos Péter-összeállítás, melyben először néhány csehül megjelent esszét olvashatunk G. Kovács László fordításában, s ezt követi Fukári Valéria impozáns esszéje. Ebben a 2002 nyarán hetvenhét éves korában elhunyt Rákos Péterrel való levelezésébe nyújt betekintést, az életmű egészének jellegét, jelentőségét is megragadva, egyszersmind betekintést nyújtva a kiváló irodalomtudósnak és tanárnak – az irodalomszerető magyarok és csehek számára nem ismeretlen – mélységesen humánus természetébe. (csg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.