Kevés a magyar diplomás

Bauer Edit felszólalásában felhívta a figyelmet a hazai felsőoktatási intézményekben tanulmányaikat folytató magyar hallgatók riasztóan alacsony részarányára is.

Bauer Edit felszólalásában felhívta a figyelmet a hazai felsőoktatási intézményekben tanulmányaikat folytató magyar hallgatók riasztóan alacsony részarányára is. Az adatok tükrében megállapítható, hogy 1957-től – ekkortól léteznek ugyanis a hallgatók nemzetiségére is vonatkozó kimutatások – ez az arány mindig is alacsony volt, csupán egy alkalommal érte el a 6%-os szintet, általában 4,5–4,8% körül mozog. A képviselő asszony emlékeztetett a hazai népesség körében a felsőfokú végzettséggel rendelkező személyek részarányára vonatkozó, 1991-ben és 2001-ben mért adatokra is. A 15 évnél idősebbek körében végzett felmérések alapján 1991-ben a szlovákok 8,2%-ának, a magyarok 3,6%-ának volt diplomája. Tíz évvel később a többségi társadalom tagjainak már 10,4%-a, a magyarság képviselőinek 5,3%-a bírt felsőfokú képesítéssel. Az adatok valóban elgondolkodtatóak, hiszen 1991-ben az ország összlakosságához mérten a magyarok részaránya 10,7%, 2001-ben pedig 9,7% volt. Miközben a szlovákiai magyar diplomások aránya rendkívül alacsony, kisebbségünk jelentős mértékben felülreprezentált a csupán alapiskolát végzettek arányát tekintve. Ez az arány 1991-ben még csaknem elérte az 50%-ot, 2001-re valamivel 36% fölé csökkent. A szlovákok körében ez az arány az említett tíz évben 37%-ról körülbelül 25%-ra csökkent. „Az említett adatok drámaiságára igazából akkor döbbenünk rá – fűzte hozzá Bauer Edit –, ha átnézzük a hazai munkanélküliségi mutatókat, melyekből kiderül, hogy míg a felsőfokú képesítéssel rendelkezők körében csak 2,8% a munkanélküliek aránya, a tartósan munkanélküliek háromnegyed része a csupán alapiskolát végzettek köréből kerül ki. A felvidéki magyarság társadalmi szerkezete ennek következtében nagy mértékben aszimmetrikussá vált. A magyarság ilyen szempontból hátrányos helyzete nemcsak a kisebbségünk asszimilációját segíti elő, de gátját képezi egy arányosabb társadalmi struktúra kialakulásának is. Ebben a választási időszakban nyilvánvalóan egy merőben új helyzet teremtődött, mely egy történelmi esélyt kínál fel számunkra. Éppen ezért készítettük el az említett hiányosságainkat szem előtt tartva és felmerülő lehetőségeinket is figyelembe véve a Selye János Egyetem tervezetét.” (rv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?