Egyetemet, de nem így

„Ha felteszik nekem a kérdést, támogatom-e egy magyar felsőoktatási intézmény létrehozását, a válaszom egyértelműen: igen. Az elkészült tervezet alapján megvalósítandó Selye János Egyetem létrehozásával azonban nem értek egyet – kezdte felszólalását Hushegyi Gábor, a pozsonyi magyar tanszék adjunktusa.

„Ha felteszik nekem a kérdést, támogatom-e egy magyar felsőoktatási intézmény létrehozását, a válaszom egyértelműen: igen. Az elkészült tervezet alapján megvalósítandó Selye János Egyetem létrehozásával azonban nem értek egyet – kezdte felszólalását Hushegyi Gábor, a pozsonyi magyar tanszék adjunktusa. – Úgy gondolom, egy felsőoktatási intézmény – legyen az akár legkevesebb két karral működtetett egyetem, egy karral rendelkező főiskola vagy egy létező egyetem keretében létrejövő kar – megvalósításában a jogalanyiság elérésére a legfontosabb cél. Ebből a szempontból célszerűbb volna egyetlen kart működtető főiskolát létrehozni, melyet később egyetemmé lehetne fejleszteni.”

Hushegyi Gábor felszólalásában a tervezettel kapcsolatban több problémakört is megjelölt. Véleménye szerint a kialakítandó magyar egyetem tervezete nem veszi kellőképpen figyelembe a létező egyetemi struktúrát, ez pedig duplicitásokat eredményez: „Úgy gondolom, luxus a szlovákiai magyarság számára két pedagógiai kart fenntartani. A magyar nyelvű pedagógusképzéshez a legjobb feltételek Nyitrán adottak.” Hushegyi hozzáfűzte, a tervezet hasonlóképpen figyelmen kívül hagyja a népességi mutatók legújabb alakulását: „Az egyetem megalapítását támogatók a felvidéki magyarság részarányára hivatkozva további 20 000-rel szeretnék növelni a szlovákiai magyar egyetemisták számát. Arról azonban nem nyilatkoznak, hogy van-e elég számításba jöhető érettségizett fiatal. A kérdés továbbra is kérdés marad, képesek leszünk-e feltölteni a komáromi egyetem padsorait.” Hushegyi Gábor úgy látja, nincs közvetlen összefüggés a munkanélküliség csökkentése és a diplomát szerzett fiatalok létszámának növelése közt: „Ugyanis ha a gazdaság nem lesz képes megfelelő munkahelyeket teremteni a felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek számára, akkor azok alacsonyabb végzettséget követelő munkahelyeken tudnak elhelyezkedni, s ezzel kiszorítják az érettségizetteket és az általános műveltséggel rendelkezőket a munkapiacról.” Végül elmondta: „Ha konstruktív viták előzték volna meg a tervezet elkészültét, sokkal jobb dokumentum születhetett volna.” (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?