Vissza a gyökerekhez

Tovább fokozódik a december 27-i parlamenti választások óta tartó erőszakhullám Kenyában. Noha Kofi Annan közvetítésével már folynak a tárgyalások Mwai Kibaki államfő és Radila Odinga ellenzéki vezér között és az ellenzéki Narancsos Demokrácia Mozgalomnak (ODM) többsége van a kenyai parlamentben.

Tovább fokozódik a december 27-i parlamenti választások óta tartó erőszakhullám Kenyában. Noha Kofi Annan közvetítésével már folynak a tárgyalások Mwai Kibaki államfő és Radila Odinga ellenzéki vezér között és az ellenzéki Narancsos Demokrácia Mozgalomnak (ODM) többsége van a kenyai parlamentben. De akkor miért és ki öl az eddig egyik legstabilabb afrikai országban?

Az immáron nyolcszáz halott megerősíteni látszik azokat az elemzőket, akik szerint a decemberi választás óta generációs lázadás van Kenyában. Valóban, immáron elsősorban fiatal nincstelenek gyilkolásznak bandákba verődve, jobb híján az eddig a felszín alatt fortyogó évszázados törzsi ellentétek alapján. Ez a „vissza a gyökerekhez” mozgalom ugyan cinikusan hangzik, de akár pontos diagnózisnak is bizonyulhat a kenyai társadalom állapotáról. A hétvégén ugyanis az eddig a legtöbb vérveszteséget elszenvedett – Kibaki elnök révén hosszú évekig kivételezett helyezetben levő – kikuyu törzs lendült akcióba, mondván, elég volt az „ellenzéki” törzsek akcióiból.

Azt nem tudni, mit is akarnak a radikális fiatalok, azt viszont igen, mit nem. Azt az öreg politikai elitet, amelyet országszerte csupán a beszédes „kleptokráciának” emlegetnek. Ebbe beletartozik mind az öreg Kibaki elnök, mind az ellenzéki Odinga, hiszen mind a ketten Daniel arap Moi kenyai diktátor egykori szekértolói voltak. A decemberi választások során viszont a kenyai választók Moi három fiát és egykori kleptokráciájának más fontos elvtársát is megbuktatták.

A keménykezű Moi alatt nemigen voltak etnikai konfliktusok, hiszen az ügynökök ezreit foglalkoztató titkosszolgálatok képesek voltak kezelni ezeket. A kenyai fiatalok generációs lázadása törzsi indulatokkal fűszerezve pontosan oda juttathatja Kenyát, ahonnan Moi 2002-es távozása után elindult – egy kemény diktátor kezei közé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?