Sértik az emberi jogokat

Egyebek között Oroszországot és Kínát bírálta az emberi jogok helyzete miatt tegnap nyilvánosságra hozott éves jelentésében az amerikai külügyminisztérium.

A washingtoni külügyi tárca világjelentése – amely majdnem kétszáz országban vizsgálta az emberi jogok állapotát 2007-ben – úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány általánosságban tiszteletben tartja az állampolgárok emberi jogait, de néhány területen még mindig fennállnak problémák.

Washington értékelése szerint Oroszországban a kormány korrupt, a sajtót zaklatják, a választásokon visszaélések történtek, a biztonsági erőkhöz gyilkosságok és kínzások köthetők. A végrehajtó hatalom centralizációjának fokozódása csökkentette a kormány elszámoltathatóságát, és az ellenzéki pártok működése korlátozott.

Kínában a jelentés szerint olyan tekintélyuralmi rendszer van, amely nem tartja tiszteletben az alapvető emberi jogokat, zaklatják az újságírókat és a külföldi segélyszervezetek alkalmazottait, a börtönökben kínozzák a rabokat. Noha a gyors gazdasági növekedés következtében a társadalom nagy része átalakult, továbbra is megsértik az emberi jogokat, nem ritka, hogy a bebörtönzötteket elektromos árammal kínozzák és verik. Peking 2007-ben fokozta az internet ellenőrzését és cenzúrázását, a kormány erősítette a szólás- és sajtószabadságot korlátozó intézkedéseket. Bár az amerikai külügyminisztérium keményen kritizálta Kínát, a Reuters szerint elnézőbb volt vele szemben, mint korábban. Az AFP megjegyezte, hogy az ország lekerült arról a feketelistáról, amely az emberi jogok legsúlyosabb megsértőit sorolja fel.

Az amerikai külügyminisztérium több mint 190 országban vizsgálta az emberi jogok helyzetét. Ezúttal is a legsúlyosabb jogsértőkként ostorozta Kubát, Pakisztánt, Afganisztánt, Észak-Koreát, Iránt, továbbá Szudánt, Nepált, Szíriát és Zimbabwét. Azokban az országokban sértették meg legrendszeresebben az emberi jogokat, ahol a hatalom az el nem számoltatható vezetők kezében összpontosult – áll a jelentésben.

Az amerikai külügyi jelentés a szudáni helyzetet szörnyűnek nevezte: a 2006-os békeegyezmény ellenére Dárfúr káoszba süllyedt, a kormány folytatta a falvak bombázását, a lázadók is fokozták támadásaikat. Észak-Korea totális diktatúra, amelyet az emberek mindennapi életét elnyomó politika jellemez. Afganisztánban továbbra is gyenge az emberi jogok helyzete, a felkelők tavaly 6500 embert öltek meg, ezenkívül gyengék a kormányzati intézmények, burjánzik a korrupció és a kábítószer-csempészet. Pakisztánban, amely Amerika szövetségese, noha Pervez Musarraf elnök elkötelezte magát a demokratikus átalakulás mellett, romlott az emberi jogok állapota – olvasható a washingtoni külügyi értékelésben.

A jelentés szerint az Egyesült Államok figyelemmel kíséri saját teljesítményét is, különös tekintettel a világ bírálatára. A dokumentum megemlíti, hogy erős kritika érte Amerikát a guantánamói börtöntábor terrorgyanús foglyainak bánásmódja miatt. Az amerikai kormány továbbra is meghallgatja és egyenesen reagál az egyebek között azokkal az intézkedések kapcsolatos aggodalmakra, amelyeket a terrorizmus globális fenyegetése elleni védelem jegyében hoztak – tartalmazza az emberi jogok 2007-es helyzetéről szóló dokumentum.

A szlovák kormány tavaly tiszteletben tartotta az állampolárok emberi jogait, bár néhány területen továbbra sem oldódtak meg a problémák. Az amerikai külügyi jelentés szerint Szlovákia az alábbi kérdésekben nem tartja tiszteletben az állapolgárok emberi jogait: a rendőrök általában rosszul bánnak a romákkal; túlságosan hosszú ideig tartják a gyanúsítottakat előzetes letartóztatásban; korlátozzák a vallásszabadságot; az igazságügyben, a helyi önkormányzatokban és az egészségügyben még mindig uralkodik a korrupció; nem szűnt meg a nők és a gyerekek elleni erőszak, valamint az emberkereskedelem; a romákkal és más kisebbségekkel szembeni társadalmi megkülönböztetés és erőszakos cselekmények.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?