Az A típusú májgyulladás, a sárgaság, amit a „piszkos kezek betegségének” is neveznek, gyorsan terjed és a májat támadja meg. Elsősorban fertőzött tárgyakkal, de „tiszta” élelmiszerekkel és az egyszerű csapvízzel is terjedhet.
Nem csak a gyerekeket veszélyezteti a „piszkos kezek betegsége”
A máj gyulladásos betegségének következtében károsodnak vagy teljesen elhalnak a májsejtek. A vírusos májgyulladásnak több típusa van: A, B és C típusú. A típusú májgyulladást vagy sárgaságot a trópusi és szubtrópusi országokban, de idehaza is könnyen kaphat az ember. Lappangási ideje 10–50 nap. Tünetei a náthalázhoz hasonlítanak, emésztési zavarokkal, emelkedett testhőmérséklettel, rosszulléttel, izom- és ízületi fájdalommal. A betegség előrehaladott stádiumában megsárgul a bőr és a szemfehérje, ezért hívják sárgaságnak. A B típusú májgyulladás vérrel és más testfolyadékkal terjed. Aszexuális partnertől kaphatja el valaki, de ezenkívül megfertőződhet tetováláskor, közös tisztálkodási eszközök használatakor is.
A sok alkohol is kiválthatja
A sárgaság kockázatát a genetikai okok, az alkoholizmus, a máj betegségei és bizonyos fertőző betegségek növelhetik. A sárgaság esetleges szövődményei és azok súlyossága a kiváltó alapbetegségtől függnek, de szerencsére nem fordulnak elő mindenkinél.
A szövődmények között említhetjük meg a vérszegénységet, a vérzékenységet, a fertőzésekre való fogékonyságot, a krónikus májgyulladást, a daganatokat, a máj-, illetve veseelégtelenséget, valamint agyi zavarokat is.
Megelőzhető-e?
Ez is nagymértékben az alapbetegségtől függ.
A sárgaság kockázatát jelentős mértékben csökkenthetjük például az alkoholfogyasztás mérséklésével, azzal, ha az előírások szerint szedjük a gyógyszereinket, nem használunk kábítószereket, és kerüljük a kockázatos nemi életet (például a védekezés nélküli szexuális együttlétet vagy az intravénás kábítószerhasználatot). Érdemes fontolóra venni a különböző védőoltások lehetőségét is, például májgyulladás és malária ellen.
Ismeretes, hogy a leghatékonyabban oltással lehet védekezni a sárgaság ellen. Szlovákiában az egyik egészségbiztosító a vakcina 50 százalékát visszafizeti az ügyfélnek. 16 éves kortól már az A és B típusú májgyulladás elleni kombinált vakcinát is lehet alkalmazni.
A májgyulladást okozó A vírus leggyakrabban közvetlen kapcsolattal – piszkos kézzel, testi kontaktussal főleg családban és gyermekközösségben, vagy közvetve – fertőzött vízzel vagy élelmiszerrel – terjed. Jelentősen ellenáll a külső környezetnek.
Kezdetben influenzára és emésztési zavarokra utaló tünetei vannak, továbbá hasfájás, ízületi fájdalom, étvágytalanság, rosszullét, fáradtság, később sötét vizelet, esetleg világos széklet, hasmenés.
A sárgaság lefolyása általában enyhe, a gyerekek esetében tünetmentes is lehet, de a betegség súlyossága a korral nő. Ennek ellenére nem válik krónikussá.
Hogyan védekezzünk?
Az A típusú májgyulladás megelőzésének legfontosabb szabálya a higiéniai előírások betartása. Rendkívül fontos a következetes és alapos kézmosás toaletthasználat után, étkezés előtt, hazatérés után stb. Fokozottan oda kell figyelni és tisztán kell tartani azokat a tárgyakat, amelyeket gyakran megérintünk (kilincs, vízcsap, WC). Ajánlott rendszeresen fertőtleníteni őket.
A megelőzés nagyon fontos része a biztonságos és hatásos vakcina elsősorban azoknak, akik az élelmiszeriparban dolgoznak, vagy olyan országokba készülnek, ahol alacsony szinten van a higiénia. Jó tudni, hogy a védőoltás után 2-3 héttel lesz védett az ember az A típusú májgyulladással szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.