Reflexió és önreflexió

Lemondott a védelmi miniszter. Nem csoda, a tárca takarítás és hólapátolás címén olyan összegeket pályáztat (pályáztat?) meg, amelyekből a NATO helyőrségeinek felét tisztán lehet tartani.

Hagyjuk most annak boncolgatását, miért jött, jöhetett jól ez a távozás Robert Ficónak, tény, hogy Kašický pontosan megfogalmazta, bár szubjektív felelősség nem terheli, tárcavezetőként vállalnia kell az objektív felelősséget. Ezt hívják jobb helyen önreflexiónak.

A történet akár be is fejeződhetne, mert arról, hogy valamilyen struktúra esetleg műkö?dőképes, a sajtó nem szokott írni. Habelstarm, az amerikai sajtó nagy öregje (s egyben nagy dokumentátora) írja egy helyen, hogy a naponta több száz, gond nélkül leszálló repülőgép nem téma, de nézzük meg, mi van akkor, ha csak egy is lezuhan. A történetnek nincs vége. Fico kormányfő ugyanis morálisan nagyra értékelve Kašický tettét, nem felejtette el egy félmondatban hozzátenni, ha másképp történnének a dolgok, akkor bizony ő keményen közbelépne.

Volna miért, de meglátjuk. Objektív felelőssége például lehetne akár egy belügyminiszternek (nyitrai kommandós affér, Hedvig-ügy és annak internetes utózöngéje), akár egy egészségügyi miniszternek (biztosítók). A dolog további szépséghibája, hogy immár hónapok óta nem képes a politikai elit megválaszolni azt a kérdést, vajon alkotmánybírónak alkalmas-e egy olyan egyén, akit egy évtizede szándékos bűn?cse?lekményért ítéltek el, büntetését letöltötte, s erkölcsi bizonyítványából a tettet törölték. Akkor ugyanis komoly erkölcsi kérdésekre kellene választ adni, mert a lakosság is tudhatná, egy demokráciában örökös bűn-e egy korábbi bűncselekmény, vagy a büntetés és a későbbi tisztességes élet felmentést jelent-e.

Még zavarosabb a morális kérdések boncolgatása, ha az említett alkotmánybíróról az a Vladimír Mečiar nyilatkozik, aki megtörtént bűncselekmény kivizsgálását és társadalmi reflexióját akadályozta meg helyettesítő köztársasági elnökként a meghirdetett amnesztiával. S a bírót az az Ivan Gašparovič nem hajlandó visszahívni, aki előzőleg éppen az amnesztiát kihirdető politikus legközelebbi munkatársa volt, s egy parlamenti képviselőt parlamenti elnökként szavazással fosztatott meg a választásokon szerzett mandátumától.

Reflektálni (és önreflektálni) volna mit. Ha ilyen értelemben tekinti példaértékűnek Robert Fico a védelmi tárca vezetőjének távozását, várjuk a folytatást. Még ha szkeptikusak vagyunk is e kérdésben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?