Putyin unióterve

Moszkva hivatalosan nem kommentálta, hogy Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök Minszkbe hazatérve negatív választ adott Vlagyimir Putyin államfő ajánlatára a két ország egyesüléséről.

Moszkva hivatalosan nem kommentálta, hogy Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök Minszkbe hazatérve negatív választ adott Vlagyimir Putyin államfő ajánlatára a két ország egyesüléséről. Putyin Lukasenkóval folytatott moszkvai megbeszélése során felvetette, hogy a jelenlegi államszövetség az Oroszországi Föderációhoz való fehérorosz csatlakozással teljesedjen ki. Bár a két politikus nyilatkozataiban jó kapcsolatokról beszél, az orosz sajtó és a közélet tényként kezeli Putyin és Lukasenko feszült viszonyát. Moszkvában a Kreml-párti politikai erők és a liberális ellenzék is támogatásáról biztosította Putyin elképzelését, a kommunista párt viszont élesen elutasította.

Az orosz elnök az egyesülés alternatívájaként az Európai Unió modelljét ajánlotta, egy közös parlament lenne az államszövetség csúcsszerve. Az orosz NTV televízió azt közölte Kreml-béli forrásokra hivatkozva, hogy Lukasenko egy harmadik forgatókönyv híve: minden maradjon a régiben, vagyis Minszk politikai és gazdasági reformok nélkül továbbra is élvezze a kedvezményes áron kapott orosz nyersanyagok előnyeit.

Orosz politológusok viszont nem zárták ki, hogy Lukasenko végül igent mond, ha magas pozíciót kap az orosz hatalmi struktúrában. Vjacseszlav Nyikonov, a moszkvai Politika Alapítvány elnöke szerint a fehérorosz elitet úgy lehet érdekeltté tenni az egyesülésben, hogy garantálják számára a részvételt a csatlakozás után elodázhatatlanná váló fehérorosz privatizációban. Az orosz baloldali ellenzék viszont éppen a szovjet korszak Fehéroroszországban szinte érintetlen „értékeit” félti az egyesüléstől. Anatolij Lukjanov, a kommunista dumafrakció szóvivője úgy nyilatkozott, hogy Putyin a nyugati államok nyomására tette meg ajánlatát. A két ország berendezkedése közötti különbség legélesebb mutatója, hogy míg az elmúlt tíz évben az orosz gazdaság 82 százaléka került magánkézbe, ugyanez az arány Fehéroroszországban mindössze 7 százalék. Az önkormányzatiság útjára lépett Oroszországgal szemben Minszk megőrizte a tanácsrendszert, szinte teljes mezőgazdasága az állami gazdaságok és kolhozok kezén van.

A Lukasenko diktatórikus módszerei ellen küzdő és az ország szuverenitását szívügyének tekintő fehérorosz demokratikus ellenzék szintén elutasítja Putyin elképzelését, attól tartva, hogy a lojalitásért cserébe a Kreml elnézné Lukasenko „sajátos” vezetési stílusát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?