Prága állítólag 1956-ban kész volt beavatkozni

Egy cseh lap szerint Csehszlovákia 1956 októberében kész volt fegyveres erővel is beavatkozni Magyarországon és segítséget nyújtani a magyar kommunistáknak a felkelők elleni harcban.
A cseh társadalom az egész 20. század folyamán előszeretettel állította magáról, hogy nem rendelkezik semmiféle támadó jelleggel.

Egy cseh lap szerint Csehszlovákia 1956 októberében kész volt fegyveres erővel is beavatkozni Magyarországon és segítséget nyújtani a magyar kommunistáknak a felkelők elleni harcban.

A cseh társadalom az egész 20. század folyamán előszeretettel állította magáról, hogy nem rendelkezik semmiféle támadó jelleggel. Állítólag sosem támadta meg szomszédait, mindig csak az ő támadásuk ellen védekezett. Ez ugyan szép mítosz, de a történelmi levéltárak mást mondanak – írja a Respekt című politikai hetilapban Jan Adamec cseh történész.

A Cseh hősök Budapest ellen vonulnak című írásában rámutatott: ezen a héten lesz 47 esztendeje, hogy Csehszlovákia kommunista vezetése nagy igyekezettel készülődött a kommunista diktatúra ellen felkelt Magyarország megtámadására. A csehszlovák tankok végül is csak ezért nem indultak el Budapestre, mert a Szovjetunió másképpen döntött. A történész szerint a magyarországi eseményeket az akkori csehszlovák vezetés nagy nyugtalansággal fogadta, mert attól tartott, hogy a kommunista rendszer kritikája Csehszlovákiában is lábra kaphat.

Ennek következménye az volt, hogy Antonín Novotn˘ Moszkvába utazott azzal a javaslattal, hogy a magyar kommunisták megsegítésére alakítsanak önkéntes csapatokat. A józanabbul gondolkodó Hruscsov azonban a kivárás mellett döntött, s nem kívánt más országokat is bevonni a konfliktusba – írta a szerző.

A magyarországi események miatt Csehszlovákia gyorsan megerősítette a szlovák–magyar határszakasz őrzését, s teljes gőzzel beindult a propagandagépezet is, amelynek sokan bedőltek. Ennek ellenére sokan voltak olyanok is, akik nem hittek a hivatalos magyarázatoknak, s másképpen látták a magyarországi fejleményeket. November 5-ig például 655 büntetőeljárást kezdeményeztek a hatóságok azok ellen, akik szimpátiájukat fejezték ki Budapest iránt. Adamec leszögezi, hogy Moszkva katonai akciója a magyar felkelők ellen a csehszlovák vezetés teljes támogatásával találkozott. „Ez a sztálinista álláspont gyökeres ellentétben volt a lengyelek szolidáris hallgatásával és Magyarországon az egyszerű emberek körében is éles gyűlöletet váltott ki minden ellen, ami cseh és szlovák volt” – jegyezte meg. Kreml nem feledkezett meg Csehszlovákia hűségéről, s Prága a szovjetek kedvence lett. Ennek ellenére Csehszlovákia 12 évvel később, 1968-ban a saját bőrén is megérezhette, milyen a megszállás. A történelem iróniája, hogy a megszállásban a magyar néphadsereg is részt vett – mutat rá a szerző.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?