Itt az új bűnbakok

A kormány szerint már nem kell félnünk attól, hogy az állam, esetleg az önkormányzatok felelőtlen gazdálkodása meghiúsítja a közös uniós fizetőeszköz bevezetését, s attól sem, hogy az euró bevezetése után a kereskedők drasztikusan megemelik az árakat.

A kormány szerint már nem kell félnünk attól, hogy az állam, esetleg az önkormányzatok felelőtlen gazdálkodása meghiúsítja a közös uniós fizetőeszköz bevezetését, s attól sem, hogy az euró bevezetése után a kereskedők drasztikusan megemelik az árakat. A vállalatoknak sem kell aggódniuk, hogy a szakszervezetek aránytalanul magas bérkövetelésekkel állnak elő . Megszületett Szlovákia stabilitási paktuma, hivatalos nevén „Az euró bevezetését és használatát szabályozó elvi nyilatkozat”, amelyet a kormány, a munkaadók, a szakszervezetek és az önkormányzatok képviselői is aláírtak. A legfontosabb közjogi méltóságok, ünnepélyes procedúra, villogó vakuk, optimista nyilatkozatok… Mit hoz a paktum Szlovákiának? A válasz azoknak egyértelmű, akik egy kicsit figyelték az euró bevezetésével kapcsolatos fejleményeket: semmit, amire nem számíthattunk volna. A kormány pl. megígéri benne, hogy teljesíti a konvergencia programban vállalt kötelezettségeit, és azt is, olyan törvényjavaslatokat terjeszt elő, amelyek az euró gyors bevezetését teszik lehetővé. A valóságban azokat a feladatait sem teljesíti kellőképpen, amelyeket kutya kötelessége lenne. Még mindig nem tették közzé az árak duális jelöléséről szóló rendeletet, üres frázisok az államháztartási hiányról, az árstabilitás fenntartásáról és a béremelésekről tett nyilatkozatok is. Az Európai Bizottság már idén tavasszal értékeli felkészültségünket az euró bevezetésére, amihez a tavalyi inflációs adatokat veszi figyelembe. Például, ha a szakszervezeteknek sikerülne kiharcolni a nagyobb béremeléseket, az EB döntését már nem kellene befolyásolniuk. A kereskedők pedig régebben elfogadták etikai kódexüket, hogy az euró bevezetését nem használják fel áremelésre. Mindebből arra a következtetésre is juthatnánk, hogy a kormánynak jó dolgában nincs mit csinálnia, unalmát látványos, ám haszontalan ünnepélyes összejövetelekkel űzi el.

Ám Ficót és kormánya tagjait nem úgy ismerjük, mint akik bármit is öncélúan tennének. Mit akar a kormány ezzel az elvi nyilatkozattal? A választ a kormányfő adta meg a nyilatkozat aláírása után. Kijelentette: az euró bevezetését az ő kormányával társítják, s az áremeléseket is az ő nyakukba varrnák. Ezt ultrabalos kormányunk jövőre, egy évvel a választás előtt nem engedheti meg magának. Magyarul, Fico a stabilitási paktummal biztosítja magának a bűnbakokat az áremelésekért. Jövő ilyenkor újabb szitokáradat zúdulhat Ficótól – a kormányt kivéve – mindenkire, aki aláírta a paktumot, és a kormányfő szerint egy kicsit is felelős lesz az áremelésekért és az euró bevezetése okozta gondokért. Ha mégsem lenne áremelés, annál jobb, a lényeg, hogy Fico biztonságban érezze magát. Ez a stabilitási paktum egyetlen gyakorlati jelentősége is. Kell ennél több?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?