Itt a liga vége – verekedés véle

Van-e még lejjebb? A magyar első osztályú labdarúgó-bajnokság végén a Ferencváros szurkolói saját játékosaikat verték meg, ráadásul a zöld gyepen. A rendőrség nem volt jelen, mert túl drága lett volna. A sportminiszter törvénymódosítást ígért, de a kérdés sporton túli társadalmi probléma.

Magyarország 1990-ben aláírta az Európa Tanács egyezményét, amely kimondja, hogy a sportpályákon történő erőszak nem sportügy, hanem széles társadalmi probléma, amelyet törvényalkotással, közigazgatással és büntetőjog alkalmazásával lehet orvosolni. Az egyezményt azonban Budapest soha nem hirdette ki, és nem is alkalmazta. Gyurcsány Ferenc sportminiszter nem tudja ennek az okát. „Most mindenesetre a pénteki eseményektől függetlenül napirenden van a sporttörvény módosítása, és szorgalmazni fogom, hogy a jelenlegi szabályozás változzon meg” – mondja Gyurcsány. Arról a szabályról van szó, hogy a háromezresnél nagyobb nézőszámú rendezvényeken jelen kell lennie a rendőrségnek, de ezért a karhatalom ötmillió forintot számláz. A sportminiszter szerint nem biztos, hogy ez tovább tartható, de az is igaz, hogy ezer rendőr kivezénylése nagy anyagi teher, amelyet a költségvetésnek kell biztosítania. „Az azonban biztos, hogy nem szabad megvárni, amíg valaki meghal a futballerőszak miatt” – teszi hozzá Gyurcsány. A sportminiszter és Lamperth Mónika belügyminiszter most felkér egy vizsgálóbizottságot a pénteki Üllői úti események tanulságainak kivizsgálására.

Tervek a változtatásra már az idény elején is voltak. Szeptemberben, a „menetrendszerű” újpesti cirkusz után nagyon határozott arcát mutatta az MLSZ, a sportminisztérium, a liga és az Országos Rendőr-főkapitányság. Megállapodtak például abban, hogy a jövőben nemcsak a falakon kívül, hanem a stadionokon belül, a szektorok tövében is látunk majd rendőröket a mérkőzéseken – a meccsek veszélyességi fokától függően a nézők három-tíz százalékának megfelelő számban –, ezenkívül átépítik a szektorokat, megerősítik a kerítéseket, és esetenként korlátozzák a vendégszurkolók számát.

„A hét vége üzletileg is megrázta a magyar futballt” – mondta Muszbek Mihály, a liga akkori igazgatója, utalva arra, hogy a Magyar Posta bejelentette, hogy nem támogatja az Újpestet a futballbotrány miatt. „Lehet, hogy egyeseket irritál a rendőri jelenlét, de nem tudunk mást tenni” – tette hozzá. Megegyeztek, hogy a rendőrségi számlát a liga fizeti – a klubok felhatalmazásával, mivel ez az ő pénzük –, a bajnokságból hátralevő 144 mérkőzés rendőri biztosítása az akkori számítások szerint 70-100 millió forintba került.

Vagy csak került volna, mert a tapasztalatok szerint nemigen vezényeltek rendőröket a szektorok mellé, az biztos, hogy az Üllői úti stadionban egy sem volt pénteken este. Ennyit ér az a szeptemberi megállapodás. Vagy úgy gondolták a szervezők, hogy a bajnoki cím sorsát eldöntő FTC–DVSC mérkő-zés veszélyességi foka nulla.

Korábban a beléptetőrendszert, a szurkolói kártyát tartották csodafegyvernek. A 2001 közepén megálmodott terv lényege: akárcsak több nyugati országban, csupán szurkolói kártyára – olyasfajta, mint egy bankkártya – lehet be-épőt venni. Akit kitiltottak, annak visszavonják a kártyáját, illetve letiltják, tehát hiába megy bármelyik pénztárhoz az országban, a számítógép rögtön megmondja, hogy nem oké, tehát nem kap jegyet. Ha pedig más jegyével akar bemenni és lebukik – fényképről felismerik –, a jegyet átadó is elveszti a kártyáját. A terv része volt az is, hogy a beléptetőrendszereket ellátják személymegfigyelő berendezésekkel, tehát egyes, a keménymagok által elfoglalt szektorokat kamerák figyelik, a szurkolói kártyák csipet tartalmaznak, amelyet a belépéskor leolvas a komputer, és ha botrány tör ki, pillanatok alatt azonosítani lehet, hogy kik a rendbontók, mert a számítógép képernyőjén fényképpel, személyi adatokkal megjelenik, ki melyik széken ül.

A magabiztos elképzelések szerint a rendszernek 2002 első negyedévétől kellett volna működnie, de a beléptetőrendszereknek a nyomát sem látni, mert már régen elfogyott a pénz. A Medgyessy-kormány első sportminisztere, Jánosi György támadta is eleget a hibás tervezésért a minisztérium korábbi, fideszes vezetését, de – az Újpest, az FTC és az MTK stadionját leszámítva – ettől még mindig a nyugdíjas jegyszedő a legmodernebb beléptetőrendszer Magyarországon.

De elektronikus nyilvántartás, a sokat emlegetett kártya nélkül az FTC beléptetőrendszere sem sokat ér, igaz, sokak szerint azzal se. Erre utal a tavaly őszi szigorkodás, amikor a korábbi kártyahívők is rendőrért kiáltottak, mondván, nem lehet „ezekkel” szépen beszélni. Az azt megelőző puhább korszak pályabetiltó és szurkolót kitiltó elgondolásaival szemben a most befejeződött bajnokság elején már a kemény rendőri fellépésben, börtönbüntetésben hittek a türelmesebb sportvezérek is, de valahogy ebből sem lett semmi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?