Ellenmondások és bizonytalanság

A hitelpiaci válság és az emelkedő olajárak miatt kialakult gazdasági zűrzavar körülbelül 5 millióval növelheti a világon a munkanélküliek számát 2008-ban, áll a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal (ILO) szerdán kiadott éves jelentésében.
A 2008-ra vonatkozó új előrejelzés változásokat jelez 2007-hez képest.

A hitelpiaci válság és az emelkedő olajárak miatt kialakult gazdasági zűrzavar körülbelül 5 millióval növelheti a világon a munkanélküliek számát 2008-ban, áll a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal (ILO) szerdán kiadott éves jelentésében.

A 2008-ra vonatkozó új előrejelzés változásokat jelez 2007-hez képest. Tavaly a GDP átlagosan több mint 5 százalékos, tartós világméretű növekedése a globális munkapiacok stabilizálódásához vezetett. Emelkedett a foglalkoztatottak száma, nettó 45 millió új állás keletkezett, a munkanélküliek száma csak kis mértékben nőtt, összesen 189,9 millióra világszerte a 2006-os 187 millióról. Ez a világ munkaképes korú lakosságának 6,3 százaléka.

„Idén a foglalkoztatás globális helyzete számos ellentmondást és bizonytalanságot rejt magában” – mondta az ILO főigazgatója. Juan Somavia szerint a globális növekedés évente több millió új állást eredményez, ám a munkanélküliség elfogadhatatlanul magas szinten maradt, és eddig nem látott mértékekig növekedhet ebben az évben.

Az ILO a jelenlegi információk alapján arra a következtetésre jut, hogy a hitelezési válságnak a fejlett gazdaságok és az Európai Unió növekedésére gyakorolt kezdeti hatása körülbelül 240 ezerrel kevesebb új állást eredményez a régióban. A fejlett gazdaságokban tapasztalható, csökkenő irányzatot „a világ többi része ellentételezi”, elsősorban a gazdaság és munkahelyek számának Ázsiában tapasztalható erős növekedése miatt. A tanulmány rámutat, pozitív fejlemények tapasztalhatók Közép- és Délkelet-Európa, valamint a Független Államok Közössége legtöbb munkapiaci mutatójában. Ebben a térségben az elmúlt évek során csökkent a veszélyeztetett foglalkoztatás aránya. A foglalkoztatás-népesség arányban bekövetkezett enyhe javulás is azt mutatja, jobban kihasználják a munkaképes korú népesség termelési potenciálját.

Az ILO szerint a világon 10-ből 5 ember állása bizonytalan, ők vagy segítő családtagként, vagy önfoglalkoztatóként dolgoznak, ahol nagyobb a kockázata annak, hogy nem részesülnek védelemben. Körülbelül 487 millió munkavállaló – vagyis az összes munkavállaló 16,4 százaléka – még mindig nem keres eleget ahhoz, hogy saját magát és családját a napi személyenkénti 1 dolláros szegénységi szint fölé emelje, míg 1,3 milliárd munkavállaló – 43,5 százalék – még mindig a napi 2 dollárnál kevesebből próbál megélni.

A jelentés azt is hangsúlyozza, hogy a szolgáltatási szektor tovább növekedett 2007-ben, tovább előzve a mezőgazdaságot: jelenleg a szolgáltatások a világ munkahelyeinek 42,7 százalékát adják, összehasonlítva a mezőgazdaság által biztosított 34,9 százalékkal. Az iparban, ahol enyhén lefelé tartó irányzat volt tapasztalható 1997 és 2003 között, az elmúlt néhány évben meglehetősen lassú, de felfelé irányuló tendenciát lehetett megfigyelni. Az iparban van a világ munkahelyeinek a 22,4 százaléka.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?