Chicagói csetnikek fenyegetik Marovicsot

Lapértesülések szerint chicagói csetnikek fenyegették meg halálosan Szvetozar Marovicsot, s a hatóságok emiatt jelentős mértékben megerősítették a szerbia-montenegrói államfő védelmét.

Lapértesülések szerint chicagói csetnikek fenyegették meg halálosan Szvetozar Marovicsot, s a hatóságok emiatt jelentős mértékben megerősítették a szerbia-montenegrói államfő védelmét. Az általában jól értesült Vijesti című podgoricai lap az elnöki kabinetből származó forrásokra hivatkozva azt írta: a biztonsági szolgálat figyelmét felkeltette az, hogy Marovicsot egyre több fenyegetés éri, amióta kormánya – az államfő egyben a miniszteri tanács elnöke is –, illetve az államfő által vezetett legfelsőbb védelmi tanács több döntést hozott javítandó az együttműködést a Hágai Nemzetközi Törvényszékkel. Nemrégiben egy titkos chicagói csetnik szervezet levelében arról tájékoztatta Marovicsot, hogy „halálra ítélte”, mert nyilvánosan készségét fejezte ki, hogy az ország kiadja Hágának Ratko Mladicsot, a háborús bűntettekkel és népirtással vádolt volt boszniai szerb hadseregparancsnokot, ha kiderül, hogy a tábornok az ország területén tartózkodik. A Vijesti szerint ez utóbbi fenyegetést nagyon komolyan vették a szakszolgálatok, s Marovics már legutóbbi egyesült államokbeli látogatásán is fokozott védelmet kapott. Szvetozar Marovicsot március 7-én választotta meg a parlament a délszláv államközösség első államfőjévé, s már a beiktatása utáni napokban kiderült, hogy az új elnök merőben másként tekint az ország nemzetközi kötelezettségeire, így a Hágával való együttműködésre is, mint elődje, Vojiszlav Kostunica. A volt jugoszláv államfő sohasem volt hajlandó önkéntes feladásra felszólítani a hágai törvényszék vádlottjait, és epés megjegyzéseket tett az intézmény működésére. Marovics viszont már beiktatásakor parancsoló szükségszerűségnek nevezte az együttműködést Hágával, majd képmutatással vádolta meg a belgrádi „politikai elit egy részét”, amiért megszavazta az intézménnyel való együttműködést szabályozó törvényt, ugyanakkor nem hajlandó végrehajtani a jogszabályt. Kostunicának érezhetően fenntartásai voltak a Nyugat iránt, s inkább – elemzők szerint – az orosz befolyásnak volt a híve, viszont Marovics nyíltan a NATO-hoz való közeledés mellett foglalt állást. Kostunica hagyományőrző, egyházbarát politikus hírében állt, Marovics pedig megválasztása után éles szavakkal bírálta a szerb ortodox egyházat nacionalizmusa és a milosevicsi erők iránti rokonszenve miatt. A szerbia-montenegrói államfőt a hadsereg Kobra nevű osztagának különlegesen kiképezett kommandósai védik. A testőrök között vannak azonban a montenegrói belügyi szervek emberei is, akik már akkor is oltalmat nyújtottak Marovicsnak, amikor még a montenegrói parlament elnöke volt. Belgrádi lapok korábban arról cikkeztek, hogy a politikus azért „hozta magával” testőrségét Montenegróból, mert nem bízott a szerb belügyi szervekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?