Száz év távlatából: rendhagyó fotókiállítás Bősön (KÉPEK)

Megindító emlékeket elevenített fel a helyiekben Bátky Tamás fotográfus kiállítása, ahol Bős legismertebb helyeinek, épületeinek régi és mai állapotát mutatta be (A szerző felvétele)
Bős |

Egy évekkel ezelőtt született ötlet megvalósulásának lehettek szemtanúi Bősön, a kultúrházban azok, akik az elmúlt két hétben ellátogattak Bátky Tamás fotókiállítására. A kimagasló helytörténeti értékkel bíró tárlat megható emlékeket elevenített fel a látogatókban.

Bátky Tamás immáron két évtizede a fotózás szerelmese. Eleinte gyermekeit örökítette meg, majd sorra kipróbálta a fotózás különböző területeit, mint például a természetfotózást, makrót, csendéletet, és portréfotózást. Autodidaktaként tanult és több workshopon is részt vett, ahol elsajátította a fotózás és a képszerkesztés alapjait. Hazaiak mellett külföldi mesterei is voltak, többek között Eifert János, Robert Vano és Martin Wanda. Számos nemzetközi díj tulajdonosa, munkáival pedig évről évre újabb és újabb versenyeken vesz részt.

„2012-ben megkaptam a cseh FotoVideo magazin év felfedezettje díját, ami egy hatalmas elismerés számomra, amellett rendszeren jelennek meg képeim a Vouge magazin internetes platformján, aminek 2020 óta vagyok regisztrált tagja”

 – osztotta meg lapunkkal a fotográfus.

Helytörténeti kincsek

A történelmi kiállítás ötlete már korábban megfogalmazódott benne, szerette volna újra lefotózni azokat a helyszíneket, melyek a régi képeslapokon vagy fotókon szerepelnek. Nagy Anikó, a helyi Csemadok elnökének biztatására kitűzték a „Városunk akkor és most” kiállítás dátumát, majd megkezdődött a munka. A felvételeket párban, egymás alá függesztették ki, fent az akkori, alul pedig a mostani kinézettel. A fényképezés szöge és még a napszak is megegyezik az előtte-utána fotókon, csupán az év nem. Vannak olyan képpárok, amik között három év telt el, de olyan is, amik közt közel 130. Bátky Tamás nagy segítségére volt a helyi gyűjtő, Liška Rudolf, a régi képeslapok tulajdonosa, aki engedélyezte a gyűjteménye reprodukcióját, lefotózását, a kiállítóterem korlátolt felülete miatt viszont priorizálnia kellett a fotókat, így a közösség számára legfontosabb helyszíneket és épületeket választotta ki.

A régi és az új képek között 3, vagy akár 130 év is eltelt (A szerző felvétele)

Beszippant az élmény

A 19 történelmi fotópáron kívül a fotógráfus saját benyomásait is megmutatta a közönségnek, ami a terem egy másik falán kapott helyett. Az absztrakt, színekkel teli alkotások közt felismerhetünk egy-egy helyet, ismerős fényjátékot, de az „Úton” című sorozata is nagy benyomást tett a látogatókra. A kiállított fotókat, mind az 56 darabot matt fotópapírra nyomtatták, Bátky Tamás még az üveget sem helyezte vissza a keretekbe. E különleges vizuális élménynek köszönhetően a képek még inkább „húzzák” a szemet. Nincs felette olyan visszatükröződő felület, ami megszakítaná a merengést, a szemlélő azonnal azonosulni tud a látottakkal, hiszen olyan érzetet kelt, mintha nem is egy fotót nézne, hanem magát a helyszínt.

A községháza épülete nagy változáson ment keresztül (A szerző felvétele)

Különleges történelem óra

A rövid ideig látható kiállítás megnyitóján több mint 70 látogató vett részt. Eljött a művész családja, barátai, ismerősei és számos helyi is, akik érdeklődve fordultak a régi fotók felé. Fenes Iván, Bős polgármesterének köszöntője után Nagy Anikó beszéde következett, melyben bemutatta az alkotót is, majd Kotiers András zenélt a közönség előtt. A köszöntők után az érdeklődők azonnal összegyűltek a képek előtt, kis csoportokat alkotva elevenítették fel a régi időket, ismert és kevésbé ismert anekdotákat osztottak meg. Akadtak olyanok is, akik könnyekben törtek ki, mert az egyes helyszínek keserédes emlékeket idéztek fel bennük. A kultúrház kiállítótermének vendégkönyvében több mint 20 oldal személyes üzenet szól Bátky Tamáshoz megköszönve a régi idők emlékeinek felelevenítését és olyan tanulók is megörökítették benne ottjártukat, akiket tanáruk egy rendhagyó történelem órára hozott el a kultúrházba, hogy a fotók segítségével mutassa be a város legjelentősebb régi és mostani helyszíneit. A kiállított fotók megvásárolhatóak, melyekre már a megnyitón többen jelentkeztek.

A fotók mellett egy képeslap két oldalának reprodukciója is szerepelt a gyűjteményben, melyet még 1899-ben postáztak (A szerző felvétele)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?