A megtévedt obsitos

Nincs különbség aközött, hogy valaki 300 vagy hárommillió koronát tesz zsebre kenőpénzként, jelentette ki egy alkalommal Jaroslav Spišiak, az országos rendőrfőkapitány első helyettese.

Nincs különbség aközött, hogy valaki 300 vagy hárommillió koronát tesz zsebre kenőpénzként, jelentette ki egy alkalommal Jaroslav Spišiak, az országos rendőrfőkapitány első helyettese. Ehhez csak annyit tehetünk hozzá, bár minden posztos rendőr ennyire komolyan venné a korrupció elleni küzdelmet, mint a szűkszavú főrendőr.

Vladimír Palko belügyminiszter tavaly januárban rendkívüli sajtótájékoztatót tartott. Korrupcióra derült fény a hadseregben, állt a meghívóban, így a sajtóértekezletet példátlan érdeklődés övezte. A hadsereg majdhogynem állam az államban, erdői vannak, melyek milliós veszteséget produkálnak, légifegyverzet-karbantartó üzemének gazdálkodásában a könyvvizsgálók 150 milliós hiányt állapítottak meg, holott a februári könyvvizsgálat szerint a cég 84,7 milliós nyereséggel zárta az évet. ĺgy nem csoda, hogy a téma tömegeket mozgatott meg. Ám a szenzációra éhes zsurnalisztáknak csalódniuk kellett, „mindössze” 500 dolláros kenőpénzügyről volt szó. Jarmila Slavíková ennyit kért egy katonától, hogy meghosszabbítsa státusát az eritreai békefenntartó misszióban. Az ugyan cifra, hogy egy alezredest – amely ugyebár a tábornoki rendfokozatokat megelőző utolsó előtti lépcsőfok – 12 ezer korona körüli összeggel zsebre lehet vágni, de sok kicsi sokra megy...

Az eset végére tegnap tett pontot a trencséni Felsőbb Katonai Bíróság. Példaértékű, szigorú ítélet született. Slavíkovát hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték, valamint 100 ezer koronás pénzbírság megfizetésére kötelezték, és a rangjától is megfosztották. (Mint tudjuk, ez utóbbiért a k. u. k.-tiszték még öngyilkosságot követtek el.) Még mielőtt megesne a szívünk az amerikai valuta iránt kiemelt érdeklődést mutató katonanőn, jelzem, a 100 ezer koronás bírságot nem lesz gond kifizetnie, ugyanis eljárási hibák miatt 220 ezer korona végkielégítéssel és 10 ezer koronás nyugdíjjal távozott a hadsereg állományából. ĺgy a végkielégítés körüli utójáték valahogy fügét mutat a drákói szigorú ítéletnek. Slavíková esete azt mutatja, hogy az igazságszolgáltatás, ha akar, be tud hatolni még oly kevéssé transzparens struktúrákba is, mint a hadsereg. Ezek után joggal várhatjuk, hogy az 500 dolláros kispályás után a vádlottak padjára kerül(nek) az(ok) is, aki(k) játszva eltapsolt(ak) 150 milliót egy állami vállalatnál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?