A kardcsörtetéstől az atomháborúig

<p>Aknaszedő hajók, tengeralattjárók, repülők &ndash; a 40 ezer fős katonai hadgyakorlat által vert hullámok hátán tért vissza a reflektorfénybe az orosz elnök.&nbsp;</p>

Putyin utasítására az orosz Északi Flottát harckészültségbe helyezték és több kisebb gyakorlatot kezdtek szerte Oroszországban hétfőn. Ki ijesztget kit? A lépésre a balti államok érthető módon nagyon érzékenyen reagáltak, mivel a hozzájuk közel eső területeken zajlottak az orosz katonai csapatmozgások. Az is tény, hogy az Egyesült Államok már 2014 közepe óta rengeteg pénzt és energiát fektetett abba, hogy a kelet-európai NATO-szövetségeseket megnyugtassa saját katonai jelenlétével és a közös hadgyakorlatokkal. Az ukrán válság kitörése óta egyre szaporodó NATO- és orosz hadgyakorlatok között a leglátványosabb különbség a résztvevő katonák száma. A NATO részéről a húszezer főt nem nagyon haladta meg a létszám, ám az orosz oldalon az elmúlt két év során háromszor is 150 ezer feletti létszámot mozgattak meg. Ez természetesen nem fordítható le egy az egyben erőfölényre, sőt. A professzionális alapokon nyugvó NATO-csapatok tréningje és felszereltsége jelentősen különbözik a továbbra is nagyrészt sorozáson alapuló orosz hadseregétől, illetve az oroszok ebből adódó gondjaitól. Mégis, miért volt a mostani harckészültség ennyire látványos? Elsősorban azért, mert ezzel tért vissza 11 napos titkolózás után az orosz elnök, s egyből elterelődött a szó arról, hogy vajon hol és mivel töltötte az előző napokat. Ezt továbbra sem tudjuk. Másrészt azért volt szimbolikus Putyin hétfőn kiadott parancsa, mert aznap, március 16-án volt egy éve, hogy a krími „Patyomkin-népszavazásra” hivatkozva megindult a félsziget orosz bekebelezése. Az sem hagyható figyelmen kívül, hogy az orosz állami tévében vasárnap vetített dokumentumfilmben arról nyilatkozott Putyin, hogy a krími bevonuláskor még az atomfegyvereket is készültségbe helyeztette. Az orosz katonai doktrína konvencionális – tehát nem nukleáris – fenyegetés esetén is bevethetőnek tartja az atomfegyvert. Ez azt jelenti, hogy nemcsak az ellene indított atomtámadáskor válaszolna atomrakétákkal, hanem a föderációt veszélyeztető hagyományos fegyveres támadás esetére is fenntartja magának ezt a lehetőséget. Putyin továbbra is több ezer atomtöltet ura. Az elmúlt évben mind a NATO-szövetségesek, mind Moszkva rengeteg gyakorlatot tartott. Előbbi azért, hogy a keleti NATO-tagállamok lakosságának biztonságérzetét növelje, s a velük való szolidarizálásról egyértelmű üzenetet küldjön Moszkvába. Egyelőre ezek a gyakorlatozások a kardcsörtetés és a figyelemelterelés szintjén maradtak, de semmi jót nem vetítenek előre. A kakaskodásból könnyen kakasviadal lehet.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?