Első kassai filmszemle Radványi Géza emlékére

A díjazottakat a filmszemle során, a kassai Márai Stúdióban köszöntötték
Kassa |

Néhány nappal ezelőtt rendezték meg először Kassán a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségének és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak az együttműködésében a Radványi Géza Filmszemlét. Az első ízben megrendezésre került eseménnyel elsősorban a Kossuth-díjas filmrendező nevét és munkásságát öregbíti, s vele egyúttal a felvidéki filmesek munkáit is bemutatja. 

Ahogy azt a szeptember 26-i, a kassai születésű filmrendező, vágó, forgatókönyvírő, nem utolsó sorban pedig főiskolai tanár születésnapjának alkalmából immár nyolcadszor megrendezett emléknapokon Kollarik Tamás filmproducer, filmigazgatási vezető és egyetemi tanár elmondta, Radványi Géza Európa nem válaszol című 1941-ben vált a neorealista képalkotók példaképévé. 

„A filmmel a háborús pusztítás ellen elsőként szólalt fel a magyar filmrednezők közül” 

– mondta a rendezvény nyitó beszédében Kollarik Tamás, a Médiatudatossá-konferencia elnöke, aki később arról is beszélt, hogy az első ízben megrendezett filmszemlének értékmentés szempontjából is nagy fontossága van. 

A filmszemlére beérkezett alkotások között láttunk olyan dokumentumfilmeket is, amelyek történelmi témákat, eseményeket dolgoznak fel. Ezek között a filmek között van olyan, amely országos szinten is nézőkre találhat, sőt egész Magyarországnak is szólhat” – mondta Kollarik Tamás. 

A szokásokhoz híven, a sikeres filmrendező szülői házának, ma a Márai Sándor Emlékkiállításnak helyet adó épület falán elhelyezett emléktáblánál a helyi magyar közösség koszorút helyezett el. Az emléktáblát annak idején a Kassai Polgári Klub igyekezetének köszönhetően helyzeték el. 

„Mivel itt éltek gyerekkorukban, és Márai Sándornak is volt már itt emléktáblája, azt szerettük volna, hogy Radványi neve is helyet kapjon. A ház másik oldalán 2016-ban felállítottuk a Radványi Géza emléktáblát, azóta minden évben megrendezzük a Radványi Géza Emléknapokat” – nyilatkozta Palencsárné Csáji Ildikó, a Kassai Polgári Klub elnöke. 

Bartók Csaba, az I. Radványi Géza Filmszemle fesztiváligazgatója úgy véli, hogy a Szlovákiai Magyar Televíziós Szövetségének egyik küldetése, amellett, hogy összefogják a magyar filmalkotókat, az is fontos, hogy azok nevét is a köztudatban tartsák, akik kijelölték a jelenlegi filmesek számára a követendő utat. „Radványi Géza, Kassa városának szülöttje és híres filmrendezője is közéjük tartozik” – mondta Bartók Csaba. 

A filmszemlére két kategóriában nevezhettek az alkotók: maximálisan harminc perc hosszú kisfilm és dokumentumfilmmel, illetve maximálisan öt perces televíziós magazinműsorral. A filmszemlén a zsűri által legjobbnak ítélt alkotások is levetítésre kerültek. Buglya Sándor, Balázs Béla-díjas filmrendező, operator, érdemes művész, a zsűri elnöke kiváló ötletnek találta a filmszemle megszületését. „Amellett, hogy az alkotók visszajelzést kapnak, a filmszemle lehetőséget teremt a párbeszédre, eszme- és tapasztalatcserére, vagyis közösséget teremt” – zárta Buglya Sándor. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?