Távozik posztjáról Zuzana Dolinková

Zuzana Dolinková

Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter pénteken bejelentette, a jövő héten benyújtja lemondását Peter Pellegrini köztársasági elnöknek. A tárcavezető nem ért egyet a koalíció konszolidációs csomagjával, amely az egészségügyre is komoly hatással lesz, és ilyen feltételek mellett már nem tudja garantálni a kormányprogramban foglaltakat. A lépés megosztja a koalíciót – a Hlas kiáll az általa jelölt miniszter mellett, az SNS azonban elégedett. Robert Fico (Smer) miniszterelnök nem kommentálta a fejleményeket.

Dolinková miniszteri pozíciója az utóbbi hetekben érezhetően meggyengült. Az ellenzék a nyáron folyamatosan nyomás alatt tartotta a tárcavezetőt, főként a trencséni kórházban kialakult helyzet miatt, ahol állítólag veszélybe került a kardiológiai osztály működése (bár a miniszter ezt mindvégig tagadta). A helyzet csak fokozódott, amikor az ellenzéki bírálatok sorához csatlakozott Andrej Danko, az SNS elnöke is. Végül maga Robert Fico üzente meg Dolinkovának, ha nem képes megoldani az egészségügy problémáit, majd megteszi helyette más.

Az utolsó csepp

Dolinková számára a kormány konszolidációs csomagjának elfogadása jelentette a utolsó cseppet a pohárban. A kabinet megszorításai ugyanis az egészségügyi dolgozókat is elérték: az újonnan elfogadott törvény értelmében a várt 9,66 százalékos fizetésemelés helyett jövőre mindössze 6 százalékkal emelkedik az alapbérük. A kormány először 3 százalékra akarta csökkenteni a bérnövekedést, de a szakmai közeg felháborodása miatt végül engedményt tettek, és 6 százalékban határozták meg a valorizációt.

A Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) felháborodását fejezte ki az elfogadott csomag kapcsán. Peter Visolajský, a szakszervezet elnöke emlékeztetett, az orvosok 2022-ben aláírtak egy memorandumot a kormánnyal, melyben ígéretet tettek az elfogadható mértékű béremelésre, a mostani kabinet azonban felrúgja a megállapodást. Az LOZ vezetője hangsúlyozta, ha nem változtatnak a konszolidációs csomagon, az orvosok nem lesznek hajlandók elvállalni a túlórákat. Az orvosi ügyeletek működése jelenleg nagyban függ attól, hogy az orvosok vállalják-e a törvényi kereteken túlmutató túlóraszámot. Visolajský elmondta, több mint 2800 orvos hajlandó csatlakozni a kezdeményezéshez, ami az ügyeleti rendszer összeomlását jelentené. A helyzetet csak fokozza, hogy hasonló lépéseket fontolgat a nővérszakszervezet is.

Dolinková pénteken bejelentette, a konszolidációs csomag megsérti a kormány és az orvosok közt megkötött memorandumot, amiért ő már nem hajlandó felelősséget vállalni.

A konszolidációs csomag jelenlegi állapota mellett nem tudom garantálni, hogy az egészségügy jó irányba halad. Vagyis abba az irányba, amit a kormányprogramban meghatároztunk. Az államháztartás konszolidációját elfogadhatatlannak tartom a szlovák egészségügy számára”

– fogalmazott a miniszter.

Álhírekkel küzdve

Dolinková továbbá Peter Kotlárt (SNS-jelölt), a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztost is bírálta. Kotlár az utóbbi hónapokban többször is tett olyan kijelentéseket, amelyeket a szakértők az összeesküvés-elméletek kategóriájába soroltak, illetve nagy felháborodást váltott ki az is, hogy Szlovákia nevében elhatárolódott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új járványügyi megállapodásától. 

A kormánybiztos ezen a héten sajtótájékoztatót tartott, amelyen bejelentette, a járvánnyal kapcsolatos felülvizsgálat lezárult, és a továbbiakban nem javasolja, hogy Szlovákiában mRNS alapú vakcinákat alkalmazzanak a koronavírus ellen.

Dolinková elmondta, Kotlár ugyan együttműködő volt a koronavírus-járvány utáni nyomozása során, de olyan gondolatokat terjeszt, amelyeknek nincsen semmilyen tudományos alapjuk.

„Hogyan lehetséges az, hogy a miniszternek 11 hónapja van egy olyan tárca rendbetételére, amelyet évtizedeken keresztül elhanyagoltak, másrészt pedig olyan kérdésekkel kell foglalkoznia, hogy volt-e járvány vagy sem, hogy az oltások megváltoztatják-e a DNS-ünket, illetve hogy chipeket juttattak-e belénk?”

– fogalmazott.

Pellegrini beszólt

A tárcavezető a következő napokban átadja lemondását Peter Pellegrini köztársasági elnöknek. Azt egyelőre nem tisztázta, hogy felveszi-e a tavalyi választáson szerzett mandátumát, és visszatér-e a parlamentbe.

Az államfő a közösségi oldalán jelezte, mihamarabb szeretne találkozni a távozó miniszterrel, illetve az orvosok, a nővérek és a mentősök képviselőivel is, hogy az egészségügy legégetőbb problémáiról tárgyaljanak. Bejegyzésében kritikát is megfogalmazott a koalícióval szemben.

„Az egészségügy az emberek életminősége szempontjából az egyik legfontosabb ágazat, amelynek javítására a jelenlegi kormány a programnyilatkozatában kötelezettséget vállalt. Megértem az államháztartás konszolidációjának sürgősségét, hiszen meg kell fizetnünk előző kormányok gazdálkodásának árát. Másrészt azonban meg vagyok győződve arról, hogy az általános javító intézkedések szerkezetéből ki kellene derülnie, melyek a kormány legfontosabb prioritásai. Az egészségügyi miniszter lemondása és az általa ismertetett indokok alapján úgy tűnik, az egészségügy nem tartozik ezen prioritások közé”

– üzente Pellegrini.

Fico nem kommentálja

A koalíciós pártok képviselői vegyesen fogadták a miniszter lemondását. Robert Fico tudomásul vette Dolinková döntését. Megköszönte az eddig munkáját, a lemondása okait azonban nem kívánta kommentálni. További lépéseket azután ígért, hogy tárgyalóasztalhoz ült az államfővel, valamint Matúš Šutaj Eštok belügyminiszterrel, a Hlas vezetőjével.

A Hlas nem meglepő módon kiállt az általuk kinevezett tárcavezető mellett. A párt sajtóosztálya közleményben reagált a hírre, melyben hangsúlyozták, a miniszter számos fejlesztési projektet indított el, amelyek az egészségügy érdekeit szolgálták. Ugyanakkor megértik, hogy a konszolidációs csomag elfogadása után Dolinková már nem tudja végrehajtani a terveit, amely szakmailag és emberileg is csalódást jelentett a számára. Ehhez még hozzájárult a folyamatos nyomás és a hazugságok, amelyek a személyét érték az utóbbi időben.

Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter személyesen is sajnálatát fejezte ki a miniszter lemondása miatt. Azt mondta, megérti Dolinková döntését, ugyanakkor elvárná, hogy cserébe Kotlár is mondjon le a kormánybiztosi posztjáról.

„Egyebek mellett azért is, mert az ő tevékenysége minden, csaknem a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálása”

– üzente Drucker.

Danko örülhet

Az SNS – amelynek elnöke, Andrej Danko már hetek óta bírálta Dolinkovát – tudomásul vette a miniszter döntését. A párt álláspontja szerint a tárcavezető már egy jó ideje nem rendelkezett semmilyen elképzeléssel az egészségügy irányítása kapcsán. Egyúttal kiálltak a párt által jelölt Kotlár mellett.

„Elítéljük a Peter Kotlár képviselőnk elleni támadását, és feltesszük a kérdést, hány feljelentést tett Dolinková azok ellen, akik a koronavírus-járvány idején loptak”

– üzente Zuzana Škopcová, az SNS szóvivője, hozzátéve, a miniszter hivatali ideje alatt csak tovább romlott az Általános Egészségbiztosító (VšZP) anyagi helyzete.

Dolinková az utóbbi hetekben már a koalíciós partnerei támogatását sem élvezte, egyedül a Hlas tartott ki mellette. Robert Fico nem kommentálta a távozó miniszter pénteki szavait

Elégedett ellenzék

Az ellenzéki pártok szintén elégedettségüket fejezték ki a tárcavezető döntése kapcsán. A Progresszív Szlovákia (PS) szerint a miniszter lemondásának be kellett következnie, de ez sajnos nem oldja meg az egészségügyben uralkodó válsághelyzetet. A progresszívek Robert Fico felelősségét emelték ki, aki szerintük folyamatosan tolta maga előtt az egészségügy halmozódó problémáit, most azonban szembe kell néznie velük.

A KDH logikus lépésnek nevezte a tárcavezető döntését. A kereszténydemokraták úgy vélik, a Dolinková felkészületlenül érkezett a miniszteri székbe, hiányzott mögüle a koalíciós partnerek támogatása, amelyet az utóbbi egy év alatt sem sikerült megszereznie. Továbbá bírálták a tárcavezetőt a konszolidációs csomag miatt, szerintük a végsőkig kellett volna harcolnia az orvosok és a nővérek érdekeiért.

Az SaS úgy véli, a miniszternek jóval korábban meg kellett volna hoznia ezt a lépést. Branislav Gröhling pártelnök kiemelte, már a nyáron követelték Dolinková távozását, mivel már addig is épp elég hibát követett el, de a konszolidációs csomag és az orvosok felmondással való fenyegetése az utolsó szöget jelentette a miniszter posztjának képzeletbeli koporsójába. Továbbá felszólította a kormányfőt, egy olyan vezetőt ültessen a miniszteri székbe, aki képes lesz jelentős változtatásokat végrehajtani az egészségügyben.

A Szlovákia mozgalom képviselői szerint Dolinková sokkal inkább a pénzügyi csoportok érdekeit tartotta szem előtt, mintsem a páciensekét. Marek Krajčí korábbi egészségügyi miniszter szerint Dolinková sok hibát elkövetett a minisztersége alatt, például leállította a rázsochyi kórház felépítését, eltörölte a fogászati kedvezményeket, illetve nem sikerült megoldania a trencséni kórház kardiológiai osztályán kialakult helyzetet sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?