Peter Kotlár
Egy oltásellenes jelentést hagyott jóvá a kormány, Kotlár pedig még nagyobb hatalmat kaphat
A kormány láthatóan elégedett Peter Kotlár (SNS-jelölt) járványügyi kormánybiztos tevékenységével, hiszen szerdán tudomásul vette az eddigi tevékenységéről szóló jelentést, illetve elfogadott egy határozatot, mellyel bővítenék a hatáskörét. A Fico-kabinet egy olyan jelentést hagyott jóvá, melyben a kormánybiztos hangsúlyosan elutasítja az új nemzetközi egészségügyi előírásokat, megkérdőjelezi a vakcinák hatékonyságát és hírhedt összeesküvés-elmélet hívők leveleiből idéz.
Hogyan vált ismertté Peter Kotlár járványügyi kormánybiztos;
Mivel foglalatoskodott az elmúlt egy évben;
Mit tartalmaz a járványügyi megállapodásról szóló jelentése, amelyet a kormány is elfogadott;
Hogyan viszonyul Kotlár tevékenységéhez Robert Fico és az egészségügyi minisztérium.
Peter Kotlár már a koronavírus-járvány idején hírnevet szerzett magának, elsősorban a Slovan televízió nevű dezinformációs csatornán, ahol Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszterrel közös műsort vezettek. Az eredetileg ortopédusi végzettséggel rendelkező kormánybiztos itt többször is hangsúlyozta, hogy nem oltatta be magát semmilyen vakcinával, sőt, a gyermekei sem kaptak oltást.
Kotlár 2023-ban az SNS parlamenti listájának 130. helyén indult, és így is sikerült bejutnia a törvényhozásba. A szélesebb nyilvánosság előtt viszont csak 2024 januárjában lett ismert, amikor a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztosnak nevezték ki. A döntés felháborodást váltott ki a szakmai körökben, az egészségügyi dolgozókat képviselő szakszervezetek tiltakoztak, de hiába.
A legnagyobb botránya azonban kétségkívül 2024 tavaszán következett, amikor Szlovákia nevében elhatárolódott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) úgynevezett járványügyi megállapodásától. A dokumentumot azért hozták létre, hogy a WHO tagállamai számára frissítsék az egészségügyi előírásokat annak kapcsán, hogyan kell eljárni egy esetleges újabb világjárvány esetén. Kotlár lépései nagy port kavartak, az orvosokat, a gyógyszerészeket és a pácienseket képviselő szerveztek egyhangúan bírálták a kormánybiztost, aki ennek ellenére sem volt hajlandó változtatni álláspontján.
Fico parancsára
A legutóbbi, szerdai kormányülés napirendjére felkerült a jelentés, amelyet Kotlár dolgozott ki az eddigi tevékenységéről. A jelentés tartalmaz egy 20 oldalas dokumentumot is, melyben a kormánybiztos részletesen kifejti, milyen eredményeket sikerült elérnie a WHO járványügyi megállapodása kapcsán.
Ebben leszögezi, hogy a feladattal még a miniszterelnök bízta meg 2024 márciusában, amikor tudomására jutott, hogy
a járványügyi megállapodás bizonyos kötelezettségvállalásai az állam szuverenitásának elvesztéséhez vezethetnek, és indokolatlan hatáskörökkel látják el a WHO főigazgatóját egy esetleges járványügyi veszélyhelyzet idején.
Robert Fico (Smer) kormányfő egyébként jó kapcsolatot ápol Kotlárral, legalábbis a nyilvános megszólalásaiban eddig mindig kiállt az SNS által jelölt kormánybiztos mellett.
Szemben a tényekkel
Ezt követően Kotlár részletesen kifejti, miért nem ért egyet a járványügyi megállapodás elfogadásával. Úgy gondolja, hogy bizonyos kötelezettségvállalások nincsenek egyértelműen meghatározva, ezért lehetővé teszik a szubjektív értelmezést. Például az sem definiálják, mi számít pontosan világjárványnak. Emiatt pedig Kotlár attól tart, hogy sérülhet a WHO tagállamainak szuverenitáshoz való joga.
A kormánybiztos azzal sem ért egyet, hogy egyetlen személy kezébe – ebben az esetben a WHO főigazgatójához – kerüljön a döntés a világjárvány kihirdetésével és megszüntetésével kapcsolatban.
Továbbá állítja: a vakcinák szabályozását előíró, tagállamokhoz intézett ajánlás valójában az oltás kötelezővé tételének rejtett módja, amellyel beleavatkoznak az egyének személyes integritásába. Kotlár végül arra a következtetésre jut, hogy az mRNS vakcinák veszélyesek lehetnek – annak ellenére, hogy a Szlovák Gyógyszerellenőrzési Ügynökség (ŠÚKL) és a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) ezeket az állításokat kategorikusan elutasítja.
Kettős mérce
A kormánybiztos a jelentésben részletekbe menően taglalja Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének botrányát, melyben kiderült, hogy a tagállamok nevében folytatott tárgyalást a Pfizer gyógyszergyártó cég vezérigazgatójával a közös vakcinabeszerzésekről. Az EB elnöke állítólag SMS-ben egyeztetett az üzlet részleteiről, majd amikor az ügyben vizsgálat indult, stábjával hátráltatták a kommunikáció ellenőrzését.
A jelentés részét képezi egy levél is, amelyet Richard Fleming amerikai orvos írt Kotlárnak. Fleming főként arról ismert, hogy könyvet írt a koronavírus-járványról, melyben biológiai fegyvernek állította be a vírust. Az orvos videóüzenetet is küldött a szlovák kormánybiztosnak, melyben azt üzente, támogatja, hogy az USA-val együtt Szlovákia is megőrizhesse szuverenitását a WHO-val szemben.
Kotlár viszont azt már nem részletezi, hogy Fleminget Amerikában elítélte a bíróság csalás bűntette miatt. Az orvos először hamis adatokat küldött a biztosítóknak olyan vizsgálatokról, amelyeket sosem végzett el, majd később egy szójakészítmény kapcsán hazudta, hogy egészségügyi előnyei vannak, mert pénzt kapott a gyártótól.
Konfliktus az egészségügyi minisztériummal
A jelentésből továbbá az is látható, hogy Kotlár és az egészségügyi minisztérium dolgozói közt már kezdettől fogva feszült a viszony. A kormánybiztos például arról ír, hogy 2024 tavaszán hiába próbálta megkapni a tárcától a nemzetközi egészségügyi előírások új változatát és a minisztérium szakértőinek állásfoglalását, csak többszöri megkeresés után voltak hajlandóak a rendelkezésére bocsátani a dokumentumokat.
A korábbi egészségügyi miniszter, Zuzana Dolinková először próbálta leplezni a feszültséget a két fél között, de tavaly októberi lemondásakor már nyíltan felszólalt Kotlár tudományellenes kijelentései miatt.
Érdekes adalék, hogy Robert Fico ebben a helyzetben is az SNS jelöltje mellett állt ki, még úgy is, hogy Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter lemondásra szólította fel a kormánybiztost.
A helyzetet fokozza, hogy a jelentés jóváhagyása mellett a kormány elfogadott egy határozatot is, mely egyebek mellett kötelezi a kormányhivatal vezetőjét, Juraj Gedrát, hogy március végéig dolgozzon ki egy javaslatot a járványügyi kormánybiztos hatáskörének bővítésére. Emellett kötelezik az egészségügyi minisztériumot egy olyan dokumentum kidolgozására, amely felülvizsgálja a járványügyi megállapodás jelenlegi állapotát, különös tekintettel az ország szuverenitásának megőrzésére, illetve egy törvénymódosítást is elvárnak Kamil Šaško (Hlas) tárcavezetőtől, mellyel pontosabban meghatározza, mi számít világjárványnak.
Felkerestük az egészségügyi minisztériumot és rákérdeztünk, hogyan reagálnak Kotlár jelentésének elfogadására, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.