A szlovák és a magyar földgázvezeték összekapcsolása: Orbán Viktor és Robert Fico
Az SPP-nek kellene az orosz gáz, de az ellenzék szerint megleszünk nélküle

A szlovák kormány ellenzi az Európai Bizottság tervét, amely szerint 2027-re teljesen le kellene állítanunk az orosz energiahordozók behozatalát. A Szlovák Gázművek a kormánnyal ért egyet, az ellenzék egy része viszont úgy véli, nincs rá szükségünk.
A Bizottság kedden mutatta be azt a tervet, amely szerint 2027-re gyakorlatilag le kellene állítania minden tagállamnak az orosz energiahordozók importját. Ez Szlovákiát a földgáz, a kőolaj és az atomerőművek fűtőelemei kapcsán érinti, habár ez utóbbira a tiltás nem vonatkozna teljes mértékben.
A kormány ma határozottan visszautasította az Európai Bizottság javaslatát. Robert Fico szerint ez súlyosan sértené Szlovákia érdekeit, és károsan hatna a gazdaságra.
Ez gazdasági öngyilkosság, a földgáz, a kőolaj és a nukleáris üzemanyag behozatalának leállítása károsítja az Unió gazdaságát
– jelentette ki Fico.
Az orosz földgáz egyébként kiváltható például azeri gázzal is, amely érkezhet a Déli Áramlat vezetéken Törökországon keresztül. Éppen Robert Fico és Orbán Viktor voltak azok, akik vezetékkel kapcsolták össze Magyarországot és Szlovákiát, ezen a vezetéken érkezik most is földgáz Szlovákiába.
SaS: Fico visszaállítaná az orosz gázfüggőségünket
Más véleménnyel vannak a Bizottság tervéről egyes ellenzéki pártok képviselői. Az SaS szerint Fico újra visszatolná Szlovákiát az orosz energiafüggőségbe, pedig nincs szükség orosz gázra.
Négy hónappal az ukrajnai háború kezdete után a szükséges gázmennyiség 70 százalékát biztosítani tudtuk nem orosz forrásból
– állítja Karol Galek (SaS), a gazdasági minisztérium korábbi államtitkára. Szerinte egyébként mítosz, hogy az orosz gáz olcsó.
„A hozzáférés az orosz gázhoz korlátozott, a szállítás bonyolult, és mindig az a legdrágább gáz, ami akkor nincs, amikor szükség lenne rá. És az orosz Gazprom nem teljesíti kötelezettségeit” – magyarázta az SaS politikusa. Szerintük az atomerőművek fűtőelemeit is lehet nem orosz forrásból biztosítani. „A Szlovák Villamosművek (SE) már szerződtek amerikai és francia cégekkel a fűtőelemek beszállítására, a szállítás 2026-ban kezdődik” – áll az SaS nyilatkozatában.
Hirman: éppen az orosz gáz emelte a gázárat
Hasonló véleménnyel van a Bizottság tervéről Karel Hirman (Demokraták). A Heger-kormány gazdasági minisztere szerint Robert Fico és gazdasági minisztere, Denisa Saková (Hlas) csak felesleges pánikot kelt, amikor azt állítja, hogy az orosz gázszállítás leállítása megdrágítaná a földgázt.
Történelmileg a legdrágább 2022/2023 fordulóján volt a földgáz az Európai Unióban, pedig akkor az EU még semmilyen szankciót nem vetett ki az orosz gázra, az ukrán tranzit is működött, a gáz ára mégis 350 euró/MWh volt
– magyarázza Hirman, aki éppen abban az időszakban vezette a gazdasági minisztériumot. Azóta a földgáz ára fokozatosan csökkent, jelenleg a történelmi csúcs tizede, mintegy 35 euró/MWh. Ez ugyan magasabb a háború előtti 20 eurós árnál, de szerinte azt bizonyítja, hogy minél kevesebb orosz gázt hozunk be, annál alacsonyabb az ára.
Az SPP a kormány álláspontját támogatja
A Szlovák Gázművek (SPP) a kormánnyal ért egyet, nem támogatja az Európai Bizottság tervét. Kifogásolja, hogy a Bizottság által nyilvánosságra hozott anyag nem tartalmaz semmilyen hatáselemzést, és az orosz földgáz behozatalának leállítása ronthatja az európai vállalatok versenyképességét. Szerintük az EU nem függ az orosz gáztól, mert a korábbi mennyiség nagy részét már más forrásból biztosítja.
Az orosz szállítás nélkül a gáz ára várhatóan nem tér vissza a Covid-válság előtti szintre
– állítja Vojtech Ferencz, az SPP vezérigazgatója.
A gáz árát azonban nem a COVID nyomta fel, még 2021 márciusában is 20 euró alatt volt az ára. Majd októberre 106, decemberre 134 euróra emelkedett. Elemzők szerint ez az emelkedés éppen a Gazprom politikájának volt köszönhető, amely mesterséges gázhiányt teremtett az orosz-ukrán háború kitörése előtt. 2022 februárjában, a háború kitörésekor már 200 euróra ugrott a földgáz ára, augusztusra pedig 340 euró fölé emelkedett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.