Fico: Elutasítjuk az EU tervét az orosz energiahordozók importjának leállításáról

Robert Fico
Pozsony |

Szlovákia nem támogatja az Európai Bizottság új tervét, amely 2027-től teljesen megtiltaná az orosz gáz, kőolaj importját és nehezítené a nukleáris üzemanyag behozatalát az EU-ba. A Gazdasági Minisztérium szerint a terv súlyosan érintené az energiaárakat, rontaná az ipar versenyképességét, és a szlovák háztartásokra is negatívan hatna.

Az Európai Bizottság kedden jelentette be, elkészítette a menetrendjét annak a tervnek, amely lehetővé tenné, hogy 2027-re az Európai Unió teljesen megszabaduljon az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségtől, vagyis teljesen leállítaná a földgáz, a kőolaj és a szén behozatalát Oroszországból.

A szlovák kormány ellenzi az EB elképzelését. Robert Fico miniszterelnök szerint Szlovákia az egyik leginkább érintett országok közé tartozik majd. Elismeri a célt, hogy csökkenteni kell az EU energiafüggőséget harmadik országoktól, az orosz energia behozatalának teljes leállítását azonban elutasítja.

Meg akarom kérni az Európai Bizottságot, hogy inkább tízszer mérjen, és egyszer vágjon. Olyan menetrendet készítettek, amely Szlovákia számára teljesen elfogadhatatlan

– jelentette ki a miniszter. 

Fico szerint egyetlen uniós dokumentum sem mondja ki, hogy teljesen le kellene állítani az energiabehozatalt Oroszországból. 

Ez gazdasági öngyilkosság, a földgáz, a kőolaj és a nukleáris üzemanyag behozatalának leállítása károsítja az Unió gazdaságát

– mondta Fico. Szerinte Szlovákia minden uniós fórumon tiltakozni fog a terv végleges elfogadása ellen. 

Szlovákia kártérítést kérne

Egyelőre az sem világos, hogy milyen szinten kell elfogadni az Unióban az EB tervét. Fico abban bízik, hogy az Európai Tanácsnak konszenzussal kell döntenie, ebben az esetben Szlovákia vagy bármelyik másik ország megvétózhatná a tervet. A menetrendet elutasította már Magyarország is. A Bizottság keddi sajtótájékoztatójából azonban az derült ki, hogy szerintük elég a minősített többség, ebben az esetben viszont Szlovákiának egy blokkoló kisebbséget kellene kiépítenie, hogy el tudja érni a terv elutasítását. 

Fico szerint Szlovákia kártérítést is fog követelni az EB-től, ha mégis ebben a formában megy át a terv. „A Gazprommal 2034-ig élő szerződésünk van földgázvásárlásról, és a földgázért akkor is fizetni kell, ha nem vesszük át” - jelentette ki Fico. A kormányfő szerint drága lenne az orosz nukleáris fűtőelemek helyettesítése is.

Uniós szinten 20 milliárd euróba kerülne az orosz fűtőelemek helyettesítése

– állította Fico. Ennek ellentmond, hogy a Szlovák Villamosművek már 2023-ban szerződést írt alá az amerikai Westinghouse céggel fűtőelemek szállításáról a szlovák atomerőműbe. 

Drágulna az energia?

A Bizottság javaslata nem tartalmaz hatásvizsgálatot, és nem kínál megfelelő alternatívákat, például Szlovákia számára elérhető energiaforrásokat, indokolta álláspontját a gazdasági minisztérium. Szerintük 2024-ben az EU-tagállamok jelentős mennyiségű orosz energiát importáltak, így a leállítás komoly ellátási és árproblémákat okozhat. „Az Európai Bizottság ma bemutatott terve, nem szolgálja sem Szlovákia, sem más tagállamok érdekeit, és Szlovákia nem fogja támogatni azt” – áll a gazdasági minisztérium nyilatkozatában. Szerintük ez a lépés negatív hatással lesz az energiaárakra Európában, tovább rontja majd az európai ipar versenyképességét, és hátrányosan érinti a lakossági energiaárakat is. 

Határozottan ellenezzük, hogy az Európai Bizottság olyan intézkedéseket készítsen elő, amelyek nemcsak nemzeti érdekeinket és a szlovák háztartások vásárlóerejét sértik, hanem egész Európát is károsítják

 – mondta Denisa Saková miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter. 

Az EB szerint Oroszország megbízhatatlan partner

Az ütemterv az orosz olaj-, gáz- és atomenergia fokozatos, összehangolt és biztonságos kivonását irányozza elő az uniós piacokról, amint az EU áttér a tiszta energiára. Az uniós országok 2025 végéig nemzeti terveket készítenének, amelyekben meghatározzák, hogyan járulnak hozzá az orosz gáz, atomenergia és olaj behozatalának fokozatos megszüntetéséhez.  

Ugyanakkor folytatódnak az EU energetikai átállásának felgyorsítására és az energiaellátás diverzifikálására irányuló erőfeszítések az ellátás biztonságát és a piaci stabilitást fenyegető kockázatok kiküszöbölése érdekében.

Az ukrajnai háború brutálisan rávilágított a zsarolás, a gazdasági kényszerítés és az ársokkok kockázatára. A REPowerEU-val diverzifikáltuk energiaellátásunkat, és drasztikusan csökkentettük Európa orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való korábbi függőségét

 – magyarázta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.  

Szerinte itt az ideje, hogy Európa teljesen megszakítsa energiaügyi kapcsolatait egy megbízhatatlan szállítóval. „A kontinensünkre érkező energiával nem fizethetjük az Ukrajna elleni agresszív háborút. Tartozunk ezzel polgárainknak, vállalatainknak és bátor ukrán barátainknak” – mondta a Bizottság elnöke.

Dan Jørgensen energiaügyi és lakhatási biztos szerint még most is nagyon sokat költ az EU az orosz energiahordozókra. „Évente 23 milliárd eurót, havonta csaknem 1,8 milliárdot, ami több, mint az Ukrajnának adott támogatás” – jelentette ki a biztos. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?