Észtország nem engedi átrepülni a szlovák kormánygépet, veszélyben Fico moszkvai programja

Robert Fico
Pozsony |

Robert Fico május 9-ét Moszkvában tölti, ahová Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívására érkezik a második világháború befejeződésének 80. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre. A kormányfő útját azonban bonyolítja, hogy Észtország nem engedi át a légterén a szlovák kormánygépet. 

Észtország veszélybe sodorta Robert Fico moszkvai programját, közölte a közösségi médiában a kormányfő. 

Észtország percekkel ezelőtt jelentette be, hogy nem enged bennünket átrepülni a légterén, pedig a szlovák kománygépeknek egészéves használati joguk van az észt légtérre

– tájékoztatott Fico a Facebookon. Szerinte ezzel az észtek célja Fico moszkvai útjának ellehetetlenítése. „Ez komplikálja a programunkat, mert nem tudjuk elérni a május 8-i programjainkat” – panaszolta Fico. Szerinte a kormányhivatal mindent megtesz, hogy alternatív útvonalat biztosítson.

Észtország azonban nemcsak Ficót nem engedi át, a külügyminisztériumuk bejelentette, egyetlen gépet sem engednek át, amely moszkvai díszszemlére készülő utasokat szállít.

Kizárt, hogy igénybe vegyék Észtország légterét a május 9-i díszszemlére tartó gépek. Észtország nem készül semmilyen módon támogatni ezt a rendezvényt

– tájékoztatott az észt külügyminisztérium álláspontjáról a 24.hu az észt ERR állami rádióra hivatkozva.

Négy tárgyalás vár Ficóra

Robert Fico ma (szerda) tette közzé hivatalos moszkvai programját, amiben azonban nem szerepel a Vörös téri katonai parádé megtekintése. A program szerint a kormányfő május 9-én koszorút helyez el az ismeretlen katona sírjánál, majd bilaterális megbeszéléseket tart. 

Elsőként Vlagyimir Putyinnal találkozik, majd Hszi Csin-ping kínai elnök következik. Fico találkozik még Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnökkel, végül a napot Tom Lammal, a Vietnami Kommunista Párt főtitkárával zárja. 

Fico, aki az európai uniós vezetők közül egyetlenként fogadta el Vlagyimir Putyin meghívását a moszkvai ünnepségre, hivatalos tájékoztatása szerint csak egy „diákot és egy diáklányt” visz magával. Az úton azonban több smeres politikus is vele tart majd: biztosan elkíséri például Erik Kaliňák európai parlamenti képviselő, de valószínűleg a kormánygépen ül majd Ľuboš Blaha, aki szintén a párt EP-képviselője és Richard Glück, aki a szlovák parlamentben képviseli a Smert. 

Akár Lukasenkával is tárgyalhatna

Fico érdekes társaságba kerül Moszkvában, a már említett három külföldi vendég mellett olyan vezetőkkel találkozhat majd, mint Nikolas Maduro, Venezuela diktátora,  Alekszandr Lukasenka, Fehéroroszország örökös elnöke, Miguel Díaz-Canel, Kuba elnöke. Európából rajta kívül csak két szerb vendég készül az orosz fővárosba: Alekszandar Vucsics, Szerbia elnöke és Milorad Dodik, akit a Szerb Köztársaság elnökeként tüntettek fel a listán, pedig ő csak a Bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke.

Fico-Moszkva
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?