A tanulmányi verseny résztvevői felkészítő tanáraikkal és a zsűritagok (a szerző felvétele)
Történelmi versennyel zárult a Selye gimi bencés emlékéve

Bencések a történelmi Magyarországon című történelmi versennyel zárult az az emlékév, amellyel a Selye János Gimnázium (SJG) a saját bencés múltja előtt tisztelgett. A legjobb előadó diák jelentős, 1200 euró értékű utazási lehetőséget nyert.
A tanév elején meghirdetett emlékév már a második volt a sorban. A SJG egy évvel korábban névadóját, Selye Jánost ünnepelte hasonló módon.
Az újabb jubileum évfordulóját az adta, hogy 80 esztendeje szűnt meg a tanítás a komáromi bencés gimnáziumban.
Az emlékév egyfajta csúcspontja volt a Bencések a történelmi Magyarországon című történelmi verseny, amelyre a résztvevő nyolc gimnazista pályaműveket készített, majd elő is adta azokat a szerdai nap során az SJG aulájában.
A fődíjat a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium (CGBG) diákja Wally Donát nyert el, aki „Rómer Flóris – egy polihisztor bencés, a Kárpát-medence múltjának szerelmese“ címmel tartott előadást. A végső sorrendben őt követte Danis Dorián a SJG, Morva Benedek a budapesti Szent István Gimnázium, ill. Paár Balázs a CGBG részéről.
A győri gimnazista rendhagyó fődíjat kapott, ugyanis a győri és a tihanyi bencés közösség ajándékaként egy 1200 eurós, kétszemélyes utazást tehet idén szeptemberben a szerb és román határon fekvő, vadregényes Vaskapuhoz. A további három legjobb helyezett gimnazistának a Király Püspök Alapítvány kisebb pénzdíjakat adott. Orosz Örs jóvoltából három további versenyző a Sine Metu egyesület által kiadott szlovákiai műemlékek enciklopédiáját kapta, míg egy másik diák egy Jókai-emlékcsomagban részesült Komárom városától.
Barkó Ágoston, történelemtanár, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója, ill. az öttagú zsűri elnöke a kiértékelés során úgy fogalmazott, a verseny egyben „konferencia“ is volt.
Nagyra értékelte, hogy a diákok nem egyszerűen felsorolták az adatokat, de történeti forrásokat (évkönyvek, naplók, a kortársak véleményei) is használtak.
Vanya Péter zsűritag, a Duna Menti Múzeum történésze lapunk kérdésére elmondta, az idei előadások még a tavalyi Selye 100 emlékév prezentációinál is jobbak voltak, s meglehetősen nehezen állították fel a végső sorrendet a versenymunkák jó színvonala miatt.
Andruskó Imre, a SJG igazgatója érdeklődésünkre elmondta,
nem áll le az emlékévek sorozata. Ugyanakkor jövőre már nem Komáromban lesz a súlypont, mivel a győri CGBG alapításának 400 éves jubileumáról köré fog szerveződni a következő tanév, amelyben azonban a komáromi gimnázium is kiveszi majd a részét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.