Maroš Šefčovič
Šefčovič: Az EU nem enged a nyomásnak, hogy méltánytalan kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal

Az Európai Unió nem érzi úgy, hogy aránytalan nyomás nehezedne rá egy méltánytalan kereskedelmi megállapodás elfogadására az Egyesült Államokkal – jelentette ki Maros Šefčovič kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban.
Az Európai Parlament az amerikai kereskedelmi intézkedésekkel kapcsolatos plenáris vitájában hangsúlyozta: más kereskedelmi partnerek nagyon is érdekeltek abban, hogy felgyorsítsák a tárgyalásokat az EU-val.
Emlékeztetett arra, hogy EU és az Egyesült Államok az évek során a világ legnagyobb kétoldalú kereskedelmi és befektetési kapcsolatát építette ki; az áruk és szolgáltatások forgalma az elmúlt évtizedben megduplázódott, a befektetési állományok meghaladják az 5 ezermilliárd eurót, és európai cégek 3,4 millió embert foglalkoztatnak közvetlenül az amerikai kontinensen. „Ez a kapcsolat kulcsfontosságú közös jólétünk, technológiai fejlődésünk és gazdasági biztonságunk szempontjából, ezért mindkét fél érdeke, hogy tovább erősítse és ápolja ezt a partnerséget” – húzta alá.
Šefčovič azonban felhívta a figyelmet, hogy a kereskedelmi kapcsolatok jelenleg komoly kihívással néznek szembe.
„Washington egyoldalúan jelentősen megemelte az unióból származó termékekre kivetett importvámokat. Ezek a vámok indokolatlanok, és gazdasági károkat okoznak mindkét oldalon. Megzavarják az ellátási láncokat, befolyásolják a globális piacokat, hátrányosan érintik az uniós és az amerikai vállalatokat, munkavállalókat, gazdákat, bizonytalanságot teremtenek a transzatlanti befektetések számára, növelik a fogyasztók és vállalkozások költségeit, és fokozzák az inflációt az Egyesült Államokban” – taglalta. Figyelmeztetett: bár az Egyesült Államok ideiglenesen csökkentette a vámokat 20-ról 10 százalékra – és EU viszonzásként 90 napra felfüggesztette az acélra és alumíniumra vonatkozó ellensúlyozó intézkedéseit, hogy esélyt adjon a tárgyalásoknak – az amerikai vámok még mindig az EU-export 70 százalékát vagyis 380 milliárd eurót érintenek, és további vámintézkedések is várhatók.
Šefčovič leszögezte: az EU aktív diplomáciával reagál a kereskedelmi feszültségekre - folyamatos tárgyalásokat folytatnak az amerikai kormánnyal, hogy kölcsönösen előnyös, méltányos megoldásokat találjanak. „Az EU vámcsökkentési javaslatokat, iparági együttműködést és a transzatlanti kereskedelem újraélesztését szorgalmazza, és világossá tette, hogy készen áll a megbeszélésekre. Most Washingtonon a sor, hogy ugyanezt a hajlandóságot mutassa” – tette hozzá.
Kiemelte azonban, hogy abban az esetben ha az amerikai kormánnyal folytatott tárgyalások nem hoznak kielégítő eredményt, az EU kész alternatív intézkedésekre a versenyfeltételek helyreállítása érdekében, a 90 napos szünet alatt tovább készülnek kiegyensúlyozó lépésekre, peres eljárásokra a szabályalapú kereskedelmi rendszer védelmében.
„A bizottság készen áll arra, hogy szükség esetén alkalmazza a rendelkezésére álló összes kereskedelemvédelmi eszközt az egységes piac, az uniós termelők és fogyasztók védelmében” – szögezte le.
A biztos megerősítette, hogy az EU folytatja kereskedelmi és befektetési kapcsolatainak kiszélesítését.
Emlékeztetett, hogy bár az Egyesült Államok a globális kereskedelem 13 százalékát adja, az EU tudatosan törekszik a fennmaradó 87 százalék kiaknázására is; zajlik a megállapodás előkészítése a Mercosur-országokkal és Mexikóval, amelyek új piacokat, geopolitikai előnyöket és éghajlati-fenntarthatósági vállalásokat hozhatnak. Emellett felgyorsultak a tárgyalások Indiával, Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Thaifölddel, Malajziával és az Egyesült Arab Emírségekkel, miközben rugalmas, célzott együttműködési formákat is alkalmaznak. Az EU Angolával, Dél-Afrikával és Szingapúrral is aktívan dolgozik különböző megállapodásokon, amelyek a fenntartható beruházásokat, digitális kereskedelmet és tiszta ellátási láncokat erősítik – fejtette ki Šefčovič.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.