Teljesítménykudarcok az iskolában

Felmérések szerint a gyerekek 10–15%-a küzd különféle tanulási problémákkal, s ez az arány évről évre növekszik. ĺgy napjainkban a tanulási zavarok jelenségköre és korrekciója egyre inkább a figyelem középpontjába kerül.

A tanulási nehézségek és magatartászavarok akkor jelentkeznek, amikor drámai változások következnek be a gyerek életében. A kisgyerek bekerül a szervezett iskolai oktatás világába. A tanítás-tanulás fogalmakkal történik, műveleti szinten zajlik, ez az eddigi gyermeki gondolkodás módosulását igényli. A kisiskoláskor végén drámai változás a serdülés megindulása és a kamasz évek mozgalmassága.

Nehéz az új ismeretek elsajátítása

Mivel ez a két drámai változás – a gondolkodás minőségi változása és a nemi érés ekkor következik be –, így nem meglepő a magatartási és tanulási problémák nagyszámú előfordulása az alapiskolás korosztálynál.

Tanulási zavaron értjük az iskolai tanulás során felmerülő minden olyan nehézséget, amely a pszichikus folyamatok eltérő fejlődése következtében alakul ki. Ez akkor következik be, ha a diák nem felel meg az iskolai követelményeknek, nehéz számára a tanulás, az olvasás, az írás, a matematika elsajátítását.

Lemarad a többiektől

Ez eredményezi, hogy a gyerek az osztálytermi körülmények között általánosan alkalmazott módszerekkel nem képes tanulni, lemarad a többiektől az ismeretek elsajátításában, alkalmazásában. A teljesítménykudarcok a legtöbb esetben másodlagos tünetekhez is vezethetnek, olyan viselkedési problémákhoz, amelyek az otthon és az iskola közötti szakadékot okozzák. A gyerek ezt a zavart áttételesen leggyakrabban a depresszió, az evéskényszer, a megszállottság és az iskolafóbiák tüneteiben nyilvánítja ki.

A tanulási zavarok okai

A tanulási zavarok oka több tényezőre, ezek kombinációjára vezethető vissza.

Genetikai tényezők: mivel a jelenség előfordulása a fiúknál kb. háromszor gyakoribb, mint a lányoknál, ezért feltételezhető az oki tényezők között a nemi különbözőség örökletesen meghatározott sajátossága.

Környezeti tényezők: ide sorolhatók egyrészt az olyan környezeti ártalmak, mint pl. a vírusfertőzés a terhesség alatt, a fulladásos szülés, az ólomszennyezés, másrészt pedig a családi szocializációs hiányosságok, mint pl. az iskolai tanulásra való motiválatlanság vagy a rossz családi modellek.

Neurológiai defektusok: ez a központi idegrendszer valamilyen sérülését vagy funkcionális zavarát jelenti.

Éretlenség: tanulási zavar jelentkezhet akkor is, ha még nem követeztek be a tanuláshoz szükséges, éréssel összefüggő agyi változások

Mi jelenthet megoldást?

Sokaknál beválik az úgynevezett cetlis megoldás. Ez azt jelenti, hogy fel kell írni az aznap tanulandókat, és mellé a rá szánt időt, amennyi alatt képesek vagyunk megcsinálni, ill. megtanulni az anyagot. (g, li)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?