Szlovák iskolába járók előnyben?

Komárom. „Érthetetlen és a szlovákiai magyar diákok számára megalázó válaszlevelet kapott a minap egyik negyedikes tanulónk a Pécsi Tudományegyetem felvételi irodájától” – tájékoztatta lapunkat Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója.

Komárom. „Érthetetlen és a szlovákiai magyar diákok számára megalázó válaszlevelet kapott a minap egyik negyedikes tanulónk a Pécsi Tudományegyetem felvételi irodájától” – tájékoztatta lapunkat Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója. A végzős gimnazista – feltüntetve, hogy határon túli magyar nemzetiségű egyénről van szó – többek között aziránt érdeklődött, hogy az adott intézmény elfogadja-e szlovák nyelvből tett emelt szintű érettségi vizsgáját felsőfokú nyelvvizsgaként, amelyért köztudottan többletpontok járnak a felvételi során. A felvételi iroda válasza meglepő volt: a jól sikerült emelt szintű idegen nyelvű érettségi államilag elismert nyelvvizsgának számít, 60 százalék felett középfokúnak, 40-59 százalék között pedig alapfokúnak. Ha azonban a kérdező iskolájában nem magyar, hanem szlovák nyelven folyt az oktatás, az érettségi bizonyítványért automatikusan felsőfokú nyelvvizsgának megfelelő 10 pontot számítanak. „Én ebből azt tudom leszűrni, hogy az anyaországi egyetem előnyben részesít egy szlovák iskolába járó diákot a magyar iskolába járóval szemben, ami szerintem felháborító – mondta az igazgató. – Miközben mindenütt az anyanyelvi oktatás fontosságáról beszélünk, akár egy ilyen levél is elég lehet ahhoz, hogy elbizonytalanítson néhány szülőt, diákot, amikor mondjuk középiskolát választ. Remélem, egyedi esetről van szó, és más magyarországi egyetemeken nem ezt a gyakorlatot követik, de már az is sajnálatos, hogy egy helyen előfordul ilyen dolog.”

Magyarországon egyébként a miénktől jelentős mértékben eltér a felsőoktatási intézményekre vonatkozó felvételi szabályozás. Déli szomszédunknál már nincs felvételi, hanem a hozott, a szerzett és többletpontokból összeálló végleges pontszám alapján dől el, hogy az adott diák felvételt nyert-e az általa kiválasztott főiskolára, egyetemre. Amint azt a HVG folyóirat Diploma 2006 különszáma részletesen kifejti: „hozott pontokat a középiskolai tanulmányi teljesítménnyel lehet összeszedni (maximum 60 pont), a szerzett pontokat pedig az érettségin (szintén legfeljebb 60 pont); 2006-ban is az érettségin szerzett pontok dupláját kell számításba venni, ha az kedvezőbb a felvételizőnek.” Fontos tudnivaló, hogy a felsőoktatási intézmény dönt arról, hogy a külföldön szerzett érettségi estében a vizsgatárgyak megfelelnek-e számára. Ha nem fogadja el, vagy a jelentkező által vártnál alacsonyabb százalékkal venné számításba, a felvételizőnek Magyarországon is le kell érettségiznie az adott tantárgyból. A többletpontokat (max. 24) például középfokú nyelvvizsgáért (7 pont), felsőfokú nyelvvizsgáért (10 pont), az emelt szintű érettségiért (max. 14 pont), de sportteljesítményért vagy a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája versenyein elért helyezésekért is lehet kapni. A maximálisan elérhető pontszám tehát összesen 60+60+24, azaz 144.

Aki egyébként a jövő tanévben szeretné megkezdeni magyarországi egyetemi, főiskolai tanulmányait, annak már február 15-éig kellett eljuttatnia jelentkezését az Országos Felsőoktatási Információs Központba (OFIK). Az OFIK-nak április végéig kell értesítenie az illetőt arról, hogy regisztrálta jelentkezését. A magyarországi felvételi rendszer érdekessége, hogy a jelentkezőknek nem az egyes oktatási intézményekhez, hanem az OFIK-hoz kell eljuttatniuk jelentkezésüket, mégpedig a kiválasztott egyetemek sorrendjének feltüntetésével. „Ha a jelentkező az elért pontjai alapján több szakra is mehetne, akkor a jelentkezési sorrendben előbb lévő szakra kell felvenni, s ő sem dönthet úgy, hogy mégis inkább a jelentkezésében hátrébb sorolt szakok valamelyikét választja” – olvashatjuk a HVG különszámában. A következő fontos dátum július 11-e, azaz a dokumentumbeadás és a regisztrációmódosítás határideje; újabb intézmények vagy szakok ugyan nem jelölhetők már meg, de sorrendjük ekkor még megváltoztatható. Augusztus közepén az intézmények döntése alapján nyári felvételit hirdetnek; a rendkívüli felvételi eljárásban azok vehetnek részt, akik az adott évi normál felvételi keretében nem jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, vagy nem nyertek felvételt. A rendkívüli felvételi eljárásban csak egy intézménybe és csak egy alapszakra lehet jelentkezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?