Wall Street: Szlovákia gazdasági mintaország

Szlovákia gyors léptekben a változás mintaképévé válik az Európai Unióhoz májusban csatlakozott új tagállamok számára – írja a The Wall Street Journal.

Szlovákia gyors léptekben a változás mintaképévé válik az Európai Unióhoz májusban csatlakozott új tagállamok számára – írja a The Wall Street Journal. Az amerikai gazdasági-politikai napilap emlékeztet: hét évvel ezelőtt Madeleine Albright akkori külügyminiszter Szlovákiát még úgy minősítette, hogy az „fekete lyuk Európa szívében”. 1999-re a helyzet rendkívül súlyos lett, a korona mélyrepülésben volt, a kamatok 30 százalék közelében mozogtak. Mikuláš Dzurinda kormányfő gyorsan cselekedett, és hat hónappal koalíciós kormányának beiktatása után átfogó gazdasági intézkedéscsomagot jelentett be, amelyeknek nem maradt el a hatása. Dzurinda kormányzása alatt a vállalati, a személyi jövedelem- és a forgalmi adót 19 százalékos átalányban rögzítették. A Világbank tavaly úgy ítélte meg, hogy Szlovákia 2003-ban minden más országnál többet tett a vállalkozásbarát gazdasági környezet javításáért. Felére csökkent a vállalkozások beindításához szükséges idő, bár a Világbank adatai szerint még így is átlag 50 napig eltart a procedúra, míg az Egyesült Államokban csak 5, Nagy-Britanniában pedig 18 napot vesz igénybe. A munkanélküliség változatlanul igen magas, 18 százalékos. A lakosság elégedetlensége miatt a kormánykoalíció nehéz időszak elé néz. „Ez a kormány az egyik legnépszerűtlenebb, ha nem mindjárt a legnépszerűtlenebb a közelmúlt szlovák történelmében” – idézi a lap Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettest, azokra a felmérésekre utalva, amelyek szerint a lakosság 70 százaléka elégedetlen a kormánnyal. A szlovák statisztikai hivatal adatai szerint 2002-ben a lakosság 21 százaléka élt a szegénységi küszöb alatt, 1996-ban csak 7 százaléka.

A szomszédos országok EU-csatlakozásuk óta politikai felforduláson mentek át – Magyarország, Csehország, Lengyelország választáson vagy lemondással miniszterelnököt cserélt –, Szlovákiában azonban a vezetés megmaradt. Dzurinda, a kertelés nélkül beszélő volt vasutas egybetartotta a tarka koalíciót, Mikloš pedig össze-gyűjtötte a stratégiát kidolgozó technokratákat. A páros visszavezette Szlovákiát a pénzügyi és politikai összeomlás széléről, ahova az ország Vladimír Mečiar miniszterelnöksége alatt került.

A szerző az MTI amerikai tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?