Viszályok és válságok

Az afrikai elnökválasztások során gyakran törnek ki viszályok és válságok, bár néhány országban sikeres ellenpéldák is akadnak.

Kenyában, ahol több mint 300 embert öltek meg Mwai Kibaki elnök múlt heti vitatott újraválasztása óta, a választási időszakok több ízben gyilkos zavargásokhoz vezettek. 2002-ben ellenben demokratikusan és békésen zajlottak le, és Kibaki győzelmével végződtek. Az 1992-es és 1997-es választásokra viszont politikai és etnikai erőszak nyomta rá bélyegét.

1992-ben, közvetlenül az általános választások előtt és után, több száz embert öltek meg az ország nyugati részén fekvő Rift-völgyben az etnikumközi erőszakban.

Nigériában 1993-ban a szövetségi katonai kormány törölte az elnökválasztásokat. Moshood Abiolát, a szociáldemokrata párt jelöltjét, aki már bejelentette győzelmét, 1994-ben bebörtönözték, és a fogságban halt meg.

2007 áprilisában Umaru Musa Yaradua elnökké választását erősen vitatták, független megfigyelők csalást és erőszakot emlegettek.

Togóban 1998-ban Gnassingbé Eyadéma tábornokot hirdették ki a választások nyertesének, miközben az ellenzék Gilchrist Olympiót tekintette az igazi győztesnek. Tüntetések robbantak ki, amelyeken a résztvevők „csalást” kiáltoztak.

A 2005-ös elnökválasztás folyamán, Eyadéma tábornok halála után véres erőszak öntötte el az országot, miután kihirdették a néhai elnök egyik fiának, Faure Gnassingbénak győzelmét. Egy ENSZ-jelentés szerint az erőszak 400-500 halálos áldozatot követelt.

Elefántcsontparton 2000-ben Robert Guei, a katonai junta feje brutális módon félbeszakította a választási folyamatot, és önmagát nyilvánította elnökké Laurent Gbagbo ellenzéki jelölttel szemben. Utóbbi szintén államfőnek kiáltotta ki magát, és az utcákra szólította fegyvereseit. Az elnöki gárda tüzet nyitott, több tucatnyian meghaltak, de a csendőrség, majd a hadsereg átállt az ellenzék oldalára. A juntát és Guei tábornokot a „választási puccsal” szemben kibontakozó népfelkelés söpörte el. Laurant Gbagbót nyilvánították államfővé.

Madagaszkárt 2001–2002-ben hét hónapon keresztül súlyos politikai válság és hatalmas tüntetések bénították meg. Didier Ratsiraka tiltakozott vetélytársa, Marc Ravalomanana győzelme ellen az elnökválasztás 2001. decemberi első fordulójában. Miután ellenlábasa elnökké nyilvánította magát, több tucat halálos áldozattal járó fegyveres összecsapások törtek ki a két tábor között. Ratsiraka franciaországi száműzetésbe kényszerült.

Zimbabwéban erőszak és csalás árnyékolta be a 2002. máciusi elnökválasztást, melyet Robert Mugabe hivatalban lévő elnök nyert meg. Az országot azóta nemzetközi büntetőintézkedések sújtják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?