Kevesen tudatosítják, hogy a helytelen tárolás megrövidítheti az élelmiszerek eltarthatóságát. Mutatjuk, hogyan tárolhatjuk hatékonyan az ételt, illetve minimalizálhatjuk az élelmiszer-pazarlást.
5 tipp élelmiszer-pazarlás ellen, és még pénzt is megtakaríthatunk!
1. Legyünk tisztában az egyes dátumokkal!
A minőségmegőrzési idő határozza meg azt az időpontot, ameddig a csomagolt és megfelelően tárolt élelmiszer megőrzi tulajdonságait. Ezután a dátum után is nyugodtan elfogyaszthatjuk őket. Ide tartozik például a liszt, a hüvelyesek, a rizs, a csokoládé, a kekszek...
A fogyaszthatósági dátum azt a dátumot jelöli, ameddig az élelmiszer fogyasztható, de utána már nem, mert utána romlandó. Vagyis ez után a dátum után már nem tanácsos az így megjelölt élelmiszerekt fogyasztani, mert egészségügyi problémáink lehetnek. Különösen a joghurtok, saláták, tej, húsok stb. vannak így jelölve.
2. Vásároljunk lista szerint!
A legjobb módja annak, hogy ne pazaroljunk az élelmiszerekkel, hogy csak azt vásároljuk meg, amire valóban szükségünk van. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy készítsünk listát a még meglevő és a már elfogyott élelmiszerekről. Így elkerülhetjük, hogy impulzívan rizst vagy tésztát tegyünk a kosarünkba, aztán később ottnon rájöjjünk, hogy már van néhány csomag a kamrában. Jobban ellen tudunk majd állni az „akciós” leárazásoknak is, amelyek arra kényszerítenek, hogy olyasmit vegyünk, amire nincs szükségünk. Üzletbe mindig pontos listával menjünk!
3. Olvassuk el a csomagoláson található információkat!
Élelmiszer-vásárláskor ne csak a dátumokra, hanem az összetevőkre is figyeljünk! Ez különösen fontos, ha ételintoleranciánk vagy allergiánk van. Ha csak otthon derül ki, hogy az összetétele miatt nem ehetjük meg az adott ételt, akkor az kidobott pénz az ablakon... Ellenőrizzük az ételt vizuálisan, szaglással vagy tapintással is, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy friss! Ez különösen fontos a tejtermékek, húsok, gyümölcsök és zöldségek esetében. Ideális esetben vásároljunk piacokon vagy termelői boltokban!
4. Konzerv, szárítás, fagyasztás
Ha úgy találjuk, hogy nem tudjuk elfogyasztani az élelmiszert, próbáljuk meg tartósítani azt befőzéssel, szárítással vagy fagyasztással. Sokan tartósítják így a zöldségeket és a gyümölcsöket, de a kenyeret, a húst és a fűszernövényeket is. Sokféle élelmiszer sokáig eláll fagyasztva vagy szárítva, a konzervgyümölcsök és -zöldségek is sokáig ízletesek és jó minőségűek.
5. Megfelelő szállítás és tárolás
Fontos, hogy a fagyasztott és hűtött élelmiszereket úgy szállítsuk, hogy megakadályozzuk a romlást. A kockázat különösen nagy a forró napokon, ezért vigyünk magunkkal hűtőtáskát, ha vásárolni megyünk! A táskába úgy paokuljuk be a megvett élelmiszert, hogy a legnagyobb ésa legnehezebb kerüljön alulra! Ugyanígy járjunk el otthon is! Válasszuk szét az élelmiszereket hűtőtárolást igénylő (hűtőszekrény, fagyasztó) és a kamraszekrényben maradókra, és tartsuk szem előtt a rajtuk lévő dátumukat, hogy időben fel tudja használni őket! A nyitott csomagokból tegyuk át az élelmiszereket újrazárható tárolóedényekbe!
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.